Hackintosh Cihazlarda iMessage Etkinleştirmek

kehadamus

APPRENTICE
7 Mar 2018
15
3
0
43
Teşekkür ederim. Son bir soru. Drivers64UEFI içerisindeki OsxAptioFix3Drv-64 harici diğer OsxAptio'ları sildim. Burada EmuVariableUefi-64'ün de olması gerekmiyor değil mi?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
16,927
4,058
4,351
Teşekkür ederim. Son bir soru. Drivers64UEFI içerisindeki OsxAptioFix3Drv-64 harici diğer OsxAptio'ları sildim. Burada EmuVariableUefi-64'ün de olması gerekmiyor değil mi?
Eğer MLB ve ROM NVRAM içinde kaydediliyorsa EmuVariableUefi-64 gerek yok. Bununda nasıl kontrol edileceğini rehberdeki dosyalarda ve bu konu içindeki mesajlarda paylaştım.

glados19965

APPRENTICE
28 Kas 2017
31
1
0
23
Istanbul
rehberi defalarca okuyup denedim ama hep sıkıntı yaşadım ya bilgisayar açılmadı yada apple logosunda yuklenirken saatlerce bekleyip kendini resetledi en iyi durumu mouse ve klavye çalışmadı ne yapmamı onerirsiniz

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
16,927
4,058
4,351
Bu rehberdeki adımların sistem açılmama sorunana yol açmaması lazım. Zira takip edilen tek şey SMBIOS ayarları, uygun seri numarası üretmekten ibaret. Rehberi ve bu rehber altında açılan mesajları incelemeni öneririm. Zira gözünden kaçan bir adım olabilir.

BatuhanK

APPRENTICE
14 Eyl 2018
7
0
0
26
cihazıma sierra kurmayı başardım. Etherneti tanıttıktan sonra tplink 821n usb wifi da çalıştırabildim ancak imessage için uğraşırken rehberin 5. adımını uygulayıp yeniden başlatmak istediğimde boot ederken engel girilmez işaretinde kalıyor. sanırım configle alakalı ancak nasıl düzeltebileceğimi bilemedim. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
16,927
4,058
4,351
Harici Wi-Fi adaptör ile iMessage çalışmayacaktır. Yaşadığın sorunla ilgili olarak ise osxinfo config düzenleme aracını kullanarak SMBIOS kimliğini düzenleyebilir yada USB içindeki config dosyasını kullanabilirsin.

• Like
Tepkiler: BatuhanK

BatuhanK

APPRENTICE
14 Eyl 2018
7
0
0
26
hızlı yanıtınız için çok teşekkür ederim. Aslında asıl amacım appstore kullanabilmekti. windows üzerinden config dosyasına nasıl erişebilirim onu bulamadım ya da usb içerisinde mevcut olan config dosyasını nasıl tekrardan kullanmayı sağlayabilirim bulamadım.

edit: f12 ye basarak kurulum yaptığım usb ile sıkıntı olmadan çalıştırabildim. sanırım usb olmadan boot edebilme rehberini takip ederek düzeltebilirim bu olayı yanlış düşünmüyorsam

Son düzenleme:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
16,927
4,058
4,351
Apple Store kullanmak için Ethernet tanıtman ve bu rehberdeki network ayarları başlığı altındaki adımları yapman yeterli. Config düzenlemek için ise Clover Configurator kullanacaksın.

Tiegro

APPRENTICE
16 Eki 2018
3
0
0
24
Apple Store kullanmak için Ethernet tanıtman ve bu rehberdeki network ayarları başlığı altındaki adımları yapman yeterli. Config düzenlemek için ise Clover Configurator kullanacaksın.
Diğer bütün harika rehberleriniz gibi buda oldu şuan kusursuz bir mac oldu :)

tuncas

APPRENTICE
12 Eki 2018
5
3
0
40
Selamlar,
Mojave için denemeler yaptım, büyük ihtimalle HighSierra 10.13.3 den yukarıya doğru da geçerlidir.

Test şu şekilde oldu,
hard disk yapısı;
efi -----> Mojave1 -----> Mojave2 (1 ve 2 tamamen aynı klonlardır.)

Kılavuzda yazılanları uygulayıp Mojave1 den açtım, hata verdi (sanırım en güncel mac osx lerde biraz daha farklılık var silmeniz gereken dosyalarda...)

not: nvram e dikkat ediniz, yoksa restart tan sonra unutur ve gene çalışmaz.
legacy (uefi olmayan) eski makineler için emulator: EmuVariableUefi-64.efi
daha güncel uefi makineler için AptioMemoryFix-64.efi
en yeni versiyon; OsxAptioFix3Drv-64.efi
Bunlardan aynı anda sadece birisi olsun...
nvram in çalıştığını nasıl kontrol edeceğiniz kılavuzda yazıyor.

Aşağıdakileri yapıp, Mojave2 den açtım, çalıştı.
(kılavuzdan farkı sadece silmeniz gereken dosyalardır; Mojave için.)

~username: tuncas olarak kabul edersek; şu şekilde yazacaksınız: cd /Users/tuncas/Library/Caches/
terminal açın; tek tek satırları yazıp enter a basın. (kendi kullanıcı adınızı girin)

cd /Users/~username/Library/Caches/
sudo rm -rf com.apple.iCloudHelper*
sudo rm -rf com.apple.Messages*
sudo rm -rf com.apple.imfoundation.IMRemoteURLConnectionAgent*

cd /Users/~username/Library/Preferences/
sudo rm -rf com.apple.iChat.*
sudo rm -rf com.apple.icloud.*
sudo rm -rf com.apple.imagent.*
sudo rm -rf com.apple.imessage.*
sudo rm -rf com.apple.imservice.*
sudo rm -rf com.apple.ids.service*
sudo rm -rf com.apple.madrid.plist*
sudo rm -rf com.apple.imessage.bag.plist*
sudo rm -rf com.apple.identityserviced*
sudo rm -rf com.apple.identityservicesd*
sudo rm -rf com.apple.ids.subservices.*
sudo rm -rf com.apple.security.*

cd /Users/~username/Library/
sudo rm -rf Messages

tüm bunları silip çöp kutusunu boşaltın,

Kext Utility.app çalıştırın,
Disk Utility ---> first Aid ; hard diske bakım yapın

kapatın makineyi; shutdown.

Yeniden açtığınızda Messages ve FaceTime çalışacaktır.
Eğer;
"Şu an bu Mac aygıtındaki iMessage uygulamasına giriş yapamazsınız.
iMessage uygulamasını bu Mac aygıtında kullanmak için Apple Destek ile temasa geçin ve aşağıdaki kodu verin." ...

diyorsa, gene doğru yoldasınız,
Ya müşteri hizmetlerini arayıp makinenizi kaydettirin (ebay - amazon - sahibinden 2. el aldım deyin.)
Ya da iphone olan bir arkadaşınızdan rica edin
önce kendi apple id si ile sizin makineden FaceTime a giriş yapsın başarılı girişten sonra kapatın makineyi
tekrar açın.
şimdi de arkadaşınız gene kendi apple id si ile Messages e giriş yapsın.
kapatın makineyi

açın ve siz kendi apple id niz ile artık Messages - FaceTime kullanabilirsiniz...

not2: yazmayı unutmuşum, bunu ilk olarak uygulayın.
kılavuzda yazan icloud hesabından çıkış yapın a ek olarak;
safariden icloud hesabınıza girin, çıkış yapın (log out) safariyi kapatın,
system preferences, icloud çıkış yapın hiçbirşeyi kaydetmeden çıkış yapın,
system pereferences, internet accounts, icloud ve game center çıkış yapın
Apple ile ilgili herşeyden çıkış yapın, ama mesela google account unuz kalabilir.

Son düzenleme:

ewr

APPRENTICE
16 Ara 2017
33
11
21
27
Selamlar,
Mojave için denemeler yaptım, büyük ihtimalle HighSierra 10.13.3 den yukarıya doğru da geçerlidir.

Test şu şekilde oldu,
hard disk yapısı;
efi -----> Mojave1 -----> Mojave2 (1 ve 2 tamamen aynı klonlardır.)

Kılavuzda yazılanları uygulayıp Mojave1 den açtım, hata verdi (sanırım en güncel mac osx lerde biraz daha farklılık var silmeniz gereken dosyalarda...)

not: nvram e dikkat ediniz, yoksa restart tan sonra unutur ve gene çalışmaz.
legacy (uefi olmayan) eski makineler için emulator: EmuVariableUefi-64.efi
daha güncel uefi makineler için AptioMemoryFix-64.efi
en yeni versiyon; OsxAptioFix3Drv-64.efi
Bunlardan aynı anda sadece birisi olsun...
nvram in çalıştığını nasıl kontrol edeceğiniz kılavuzda yazıyor.

Aşağıdakileri yapıp, Mojave2 den açtım, çalıştı.
(kılavuzdan farkı sadece silmeniz gereken dosyalardır; Mojave için.)

~username: tuncas olarak kabul edersek; şu şekilde yazacaksınız: cd /Users/tuncas/Library/Caches/
terminal açın; tek tek satırları yazıp enter a basın. (kendi kullanıcı adınızı girin)

cd /Users/~username/Library/Caches/
sudo rm -rf com.apple.iCloudHelper*
sudo rm -rf com.apple.Messages*
sudo rm -rf com.apple.imfoundation.IMRemoteURLConnectionAgent*

cd /Users/~username/Library/Preferences/
sudo rm -rf com.apple.iChat.*
sudo rm -rf com.apple.icloud.*
sudo rm -rf com.apple.imagent.*
sudo rm -rf com.apple.imessage.*
sudo rm -rf com.apple.imservice.*
sudo rm -rf com.apple.ids.service*
sudo rm -rf com.apple.madrid.plist*
sudo rm -rf com.apple.imessage.bag.plist*
sudo rm -rf com.apple.identityserviced*
sudo rm -rf com.apple.identityservicesd*
sudo rm -rf com.apple.ids.subservices.*
sudo rm -rf com.apple.security.*

cd /Users/~username/Library/
sudo rm -rf Messages

tüm bunları silip çöp kutusunu boşaltın,

Kext Utility.app çalıştırın,
Disk Utility ---> first Aid ; hard diske bakım yapın

kapatın makineyi; shutdown.

Yeniden açtığınızda Messages ve FaceTime çalışacaktır.
Eğer;
"Şu an bu Mac aygıtındaki iMessage uygulamasına giriş yapamazsınız.
iMessage uygulamasını bu Mac aygıtında kullanmak için Apple Destek ile temasa geçin ve aşağıdaki kodu verin." ...

diyorsa, gene doğru yoldasınız,
Ya müşteri hizmetlerini arayıp makinenizi kaydettirin (ebay - amazon - sahibinden 2. el aldım deyin.)
Ya da iphone olan bir arkadaşınızdan rica edin
önce kendi apple id si ile sizin makineden FaceTime a giriş yapsın başarılı girişten sonra kapatın makineyi
tekrar açın.
şimdi de arkadaşınız gene kendi apple id si ile Messages e giriş yapsın.
kapatın makineyi

açın ve siz kendi apple id niz ile artık Messages - FaceTime kullanabilirsiniz...
Bahsettiklerinizi denememe rağmen bendeki sonuçlar olumsuz.Arkadaşımın apple idi ile çalışan İmessages benim Apple İdim ile çalışmıyor ve desteğe başvur.... hatası alıyorum.
Bunun üzerine Aplle yetkilisyle telefonda 2 saat 10 dakkalık bir görüşme gerçekleştirdim.Bu görüşmede kendisi cihazın etkinleştirildiğini ve farklı bir sorunun olmadığını ama incelemeye devam edeceklerini söylediler.Bende bunun üzerine Akasya Apple ye gittim ve bir MacBook da İmessageyi Apple idim ile etkinleştirdim ve bizzat hesabımda bir engel olmadığını gördüm.Sonrasında eve geldiğinde yine aynı olumsuz sonucu aldım.
Kısacası Hackintoshumda kendi Apple İdim ile oturum açamıyorum.

tuncas

APPRENTICE
12 Eki 2018
5
3
0
40
Selamlar,
eğer highsierra öncesi mac osx ile deniyorsanız kılavuz doğru,
ama eğer highsierra ve mojave ile deniyorsanız, yukarıda da yazdığım gibi silinmesi gereken dosyalar daha fazla.

şu anda kullandığınız mac osx deki hardware in seri numarasının etkinleştirildiğini şu siteden teyid ediniz;
https://checkcoverage.apple.com

daha önce iphone ile etkinleştirilmiş bir başkasının apple id si sizin hackintosh ta çalışabilir.
sizin eski apple id niz başka bir gerçek apple cihazında çalışabilir.

ama sizin kendi apple id niz şu anda kullandığınız hackintosh ta çalışmıyorsa;
büyük ihtimalle baştan başlayıp (çünkü işletim sisteminde bir yerlerde o cihazda çalışmadığını kaydediyor)
tekrar deneme yapın, önce tüm herşeyden logout yapın, safari icloud account,
system preferences, icloud, internet accounts, application store, itunes, aklınıza gelen tüm apple id lerinden çıkın.
tekrar aynı şekilde deneme yapın.
internette araştırma yapın.

Hatta imkanınız varsa hdd i bölümleyip, yeniden bir mojave yi kalan boş alana yüklerseniz çalıştığını görebilirsiniz.
Dediğim gibi sizin işletim sistemi içinde biryerlere o bilgiyi saklıyor ve silinmedikçe inat ediyor.

Şunların sağlam olduğunu varsayıyoruz;
1-smbios sisteminize en uygun olan donanım seçili olmalı.
2-nvram çalışıyor olmalı

aç terminal yaz;
sudo nvram TestVar=Merhaba

kapat makineyi, tekrar aç;
sudo nvram -p | grep 'TestVar'
eğer cevap
Merhaba ise
nvram çalışıyor , yaptığımız şeyi silelim. (çünkü nvram in içine Merhaba entegre ettik, ileride sorun çıkarmasın.)
sudo nvram -d TestVar

eğer Merhaba cevabını alamıyorsanız, sorun nvram ...

• Like
Tepkiler: montezuma ve ewr

ewr

APPRENTICE
16 Ara 2017
33
11
21
27
Selamlar,
eğer highsierra öncesi mac osx ile deniyorsanız kılavuz doğru,
ama eğer highsierra ve mojave ile deniyorsanız, yukarıda da yazdığım gibi silinmesi gereken dosyalar daha fazla.

şu anda kullandığınız mac osx deki hardware in seri numarasının etkinleştirildiğini şu siteden teyid ediniz;
https://checkcoverage.apple.com

daha önce iphone ile etkinleştirilmiş bir başkasının apple id si sizin hackintosh ta çalışabilir.
sizin eski apple id niz başka bir gerçek apple cihazında çalışabilir.

ama sizin kendi apple id niz şu anda kullandığınız hackintosh ta çalışmıyorsa;
büyük ihtimalle baştan başlayıp (çünkü işletim sisteminde bir yerlerde o cihazda çalışmadığını kaydediyor)
tekrar deneme yapın, önce tüm herşeyden logout yapın, safari icloud account,
system preferences, icloud, internet accounts, application store, itunes, aklınıza gelen tüm apple id lerinden çıkın.
tekrar aynı şekilde deneme yapın.
internette araştırma yapın.

Hatta imkanınız varsa hdd i bölümleyip, yeniden bir mojave yi kalan boş alana yüklerseniz çalıştığını görebilirsiniz.
Dediğim gibi sizin işletim sistemi içinde biryerlere o bilgiyi saklıyor ve silinmedikçe inat ediyor.

Şunların sağlam olduğunu varsayıyoruz;
1-smbios sisteminize en uygun olan donanım seçili olmalı.
2-nvram çalışıyor olmalı

aç terminal yaz;
sudo nvram TestVar=Merhaba

kapat makineyi, tekrar aç;
sudo nvram -p | grep 'TestVar'
eğer cevap
Merhaba ise
nvram çalışıyor , yaptığımız şeyi silelim. (çünkü nvram in içine Merhaba entegre ettik, ileride sorun çıkarmasın.)
sudo nvram -d TestVar

eğer Merhaba cevabını alamıyorsanız, sorun nvram ...
Teşekkür ederim yardımların için Tuncas.Sıfırdan başlayıp bilgilendireceğim :)
Bu arada Sierra kullanıyorum.

İmessage şuan ilk defa sorunsuz çalışıyor!
Daha önce çok araştırmıştım çok İngilizce makaleler okumuştum ama şu köhne ana karta çalıştıramamışdım (Kart=P5G41CMLX)
Yalnız şuan tek sorun FaceTime.Çalışmıyor ve çalıştırmaya çalıştığımda tekrar İmessageden atılıp "başvur" hatası alıyorum.
Bu arada nvram test edildi ve çalışıyor.
Güncelleme; :)

Aşağıda bulunan linkte FaceTime sorunlarının çözümleri sıralanmış.Ben bu linkte bulunan DNS önerilerini takip ederek FaceTimede oturum açıp arama yapabildim.
Eğer sizde sadece FaceTime de sorun yaşarsanız DNS değiştirin derim ;)

FaceTime not working; how to troubleshoot FaceTime to fix your problems, iPhone, iPad, iPod, Mac - Apple Toolbox

Moderatörün son düzenlenenleri:
  • Like
Tepkiler: montezuma

lifeisblood

PADAVAN
19 Ara 2017
161
22
221
27
@tuncas Çok teşekkürler uzun zamandır imessage ve FaceTime sorunumu çözemiyordum nerede hata yaptığımı görmemi sağladınız. Clover dosyam içerisinde ve diğer denediğim dosyalar içerisinde EmuVariableUefi-64.efi ile OsxAptioFixDrv-64.efi aynı anda bulunuyordu. Sistemim UEFI olduğu için EmuVariableUefi-64.efi dosyasını sildim yeniden başlattım ve çalıştı.

ewr

APPRENTICE
16 Ara 2017
33
11
21
27
Dün App Store de bulunan güvenlik güncelleştirmesini gerçekleştirdim ve o andan itibaren İmessage ve Face Timeyi kullanamıyorum.Bir kod ile desteğe danışın diyor(hani şu tanıdığımız yönlendirme)...
Bende bunun üzerine sıfırdan her şeyi temizleyerek bu rehberi tekrardan kurdum.Fakat sonuç olumsuz.
Denediğim yöntemler;
Rehberdeki her şey.
NVram sıfırlamak
Clover EFİ kurulumu
FakaSMC güncelleme
NVram test etmek(çalışıyor)
Farklı Smbios

Kullandığım sürüm Sierra 10.12.6 (16G1618)

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
16,927
4,058
4,351
Dün App Store de bulunan güvenlik güncelleştirmesini gerçekleştirdim ve o andan itibaren İmessage ve Face Timeyi kullanamıyorum.Bir kod ile desteğe danışın diyor(hani şu tanıdığımız yönlendirme)...
Bende bunun üzerine sıfırdan her şeyi temizleyerek bu rehberi tekrardan kurdum.Fakat sonuç olumsuz.
Denediğim yöntemler;
Rehberdeki her şey.
NVram sıfırlamak
Clover EFİ kurulumu
FakaSMC güncelleme
NVram test etmek(çalışıyor)
Farklı Smbios

Kullandığım sürüm Sierra 10.12.6 (16G1618)
Aşağıdaki bağlantıdaki betik ile iMessage ayarlarını sıfırlayıp deneme yap.
iMessage Fixer - Apps - InsanelyMac Forum

• Like
Tepkiler: ewr

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
16,927
4,058
4,351
iMessage ile ilgili bir çok etken var. Daha önce kullandığın kimlik, UUID gerçek bir cihaza ait ise bu bloke edilir. Anakartının UUID'si blok yemiş olabilir. Bir çok kere aynı sistem ile birden çok kurulumda farklı kimlikler ile iMessage bağlanmaya çalışmakta bloke sebebidir.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
16,927
4,058
4,351
Dikkat edersen hep olabilir diyorum. Bu bağlamda denemeler yapmalısın. Gerekirse Apple destek arayıp ( cihazın Hackintosh olduğunu söylemeden) onlardan bunu talep edebilirsin.

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım
Hayır teşekkürler