Hackintosh Uyumlu Güçlü GPU?

longcoming

APPRENTICE
20 Kas 2017
75
5
21
36

burada şöyle bir yazı gördüm

E.2) Graphics Configuration

Most ATI GPUs, e.g. RX Vega 64, RX Vega Frontier, RX 580, RX 560 are supposed to be "natively" implemented. It is commonly recommended not to use RX 560 and RX 580 GPUs due to the lacking iGPU implementation when using SMBIOS iMacPro1,1. Given the the recent findings by @Ellybz, upon macOS update 10.14.4 Beta 4 (18E174f), H264/HEVC decoding and encoding also works now with the RX580. No more freezes during encoding, although one still needs to employ the dummy kext provided in post #723 to make this happen.

With macOS 10.14.5 Beta 1, also the new Radeon VII is now natively implemented.

Başka bir kaç forumda daha okuduğum şeyleri RX580 ile hevc encode ettikleri tarzda birşey okudum ama ingilizcem expert değil yanlış anlayabiliyorum:)
10.14.5 beta 1 den itibaren Radeon VII'nin native olarak desteklendiği yazıyor.
580 hakkında ise encode işlemi sırasında donma olmadığı ancak bunun post 723'te verilen dummy kext kullanımına bağlı olduğu belirtilmiş.
Bu arada İngilizce Öğretmeniyim.