High Sierra Intel Kurulum İmajı

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
*******GÜNCEL REHBER ve İMAJ İÇİN AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIYI KULLANIN******

Google da indirme limiti dolduğu için İndirme yapamayanlar şu yöntemi deneyebilir:
  1. Gmail hesabınıza giriş yapın,
  2. Linki açın ve sağ üstte yer alan Drive ikonuna tıklayarak linki kendi gmail hesabınız içerisindeki drive a kaydedin,
  3. Kendi Drive ekranınızı açın, eklediğiniz linki bulun ve sağ tıklayıp "Kopya Oluştur" a tıklayın,
  4. Oluşan yeni kopya ya sağ tıklayın ve indirme işlemini başlatın
Önemli!
[ERROR]Bu konu altında yardım talepleri, kurulum sorunları ile ilgili sorular yanıtlanmaz!! Bu gibi sorunlarınız için sistem bilgilerinizle beraber konu açın!![/ERROR]

Apple geçtiğimiz günlerde High Sierra 10.13.6 sürümünü yayınladı. Biz de bunun üzerine kurulum imajını ivedi olarak güncelledik.
Laptop:
Kod:
https://drive.google.com/open?id=1RiFOYK91xRfUZFJ_PPUgCLDkvAs-jJpQ
Desktop:
Kod:
https://drive.google.com/open?id=1xhh2L_aBNbdU17vMS5WIfOk1I1Jhh6_3
İmaj Özellikleri:
  • UEFI ve Legacy Destekler.
  • İmaj dosyaları hem MBR hem de GPT kurulumu destekler. İmajda yapılan MBR yaması sayesinde, Windows kurulu diskinizde ayırmış olduğunuz bölüntüye sorunsuzca kurulum yapabilirsiniz.
  • Sadece Intel tabanlı sistemler içindir AMD işlemcili cihazlar için uygun değildir.
  • Loptop imajda, kurulum sırasında grafik kartından kaynaklı sorun yaşanmaması için Intel/ NVIDIA / ATI / kextleri silindi.
  • Windows yanına kurulumda, bölüntüyü Windows üzerinden AppleHFS olarak formatlamalısınız. Kurulum Ekranında bu diski formatlamak isterseniz hata alabilirsiniz. Tek HDD ise sorunsuz formatlanmakta.
    71bc7049ec7ea8d6ce228f7e5f911c1e.png
İMAJ GÜNCELLEMELERİ:

• Clover Bootloader r4586 sürümüne güncellendi.
  • Lilu.kext ve bununla ilgili kextler güncellendi.
  • AppleALC.kext
    Yerleşik olarak ses tanıtılmasını sağlar. Bunun için uygun layout-ID girilmelidir. Bunun için aşağıdaki rehberi takip etmelisiniz.
    AppleALC.kext ile Hackintosh Cihazlarda Ses Aktif Etmek | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu
  • IntelGraphicsDVMTFixup.kext
    Broadwell/Skylake/KabyLake sistemlerde, kurulumda DVMT-prealloc yüzünden alınan hatayı engeller.
  • IntelGraphicsFixup.kext
    Intel HD4000 ve sonrası bütün grafik kartlarında boot esnasında grafik bozulmalarını düzeltir.
  • WhateverGreen.kext
    Masaüstü AMD / ATI kartlar tanıtmak için gerekli kext. Bu kartlar için ek olarak Config düzenlemeleri gerekebilir. Bu gibi durumda forumda konu açın.
  • NvidiaGraphicsFixup.kext
    MacPro6,1 ve iMac 17,1 gibi sistem kimliği kullanıldığında NVIDIA grafik kartlarının siyah ekranda kalma hatasını düzeltir. Bu kext ile herhangi bir yamaya ihtiyaç kalmadan sistem sorunsuzca boot edilir.
  • USBInjectAll.kext güncellendi.
  • 10.13.4 ve üzeri USB 3 portlarının çalışmaması ile ilgili olarak config içine yama eklendi.
  • Laptop Kurulumlarda gelen gIOScreenLockState hatası için ssdt dosyası eklendi.
    Not: Her Laptop ile başarılı sonuç vermeyebilir. Bu gibi durumda forumda sistem bilgilerinizi ve DSDT / SSDT dosyalarınızı içeren konu açın.
  • Dil ekranında sistemin kitlenmesini önlemek için Config dosyasında düzenleme yapıldı.
  • Boot Esnasında bazı Intel Grafik kartlarının Firmware sorunu yüzünden boot edilmesini engelleyen sorun için boot komutu eklendi.
  • Config dosyaları güncellendi.
İmaj içindeki yardımcı dosyalar:
  • Clover Configurator
    Config.plist dosyası düzenlemek için MacOS High Sierra uyumlu güncel sürüm.
  • Clover Bootloader v2.4k_r4586 sürümü:
    Kurulum sonrası bununla bootloader kurulumunu yapabilirsiniz.
  • KCPM Utilities PRO
    Sisteminiz için uygun kextleri kurmanız için gerekli olan uygulama. Programı nasıl kullanacağınızı imaj içindeki rehber dosyasında bulabilirsiniz.
  • DPCI Manager
    Donanım Bilgilerinizi görmeye yardımcı olur.
  • ESP EFI Mounter
    macOS ve Windows kurulu diskinizin EFI bölüntüsü varsa bu uygulama ile Mount edebilirsiniz.
  • ShowAllFiles
    Gizli dosyaları göstermeye yarayan bir uygulama.
  • IORegistryExplorer
    Mevcut donanım yapılandırmanızı gerçek zamanlı olarak izlemenizi sağlayan uygulama.
  • RunMe
    Kurulum sonrası bir hata aldığınızda bu uygulamayı kullanarak bütün EFI ve sistem bilgileriniz masaüstüne çıkartılır. Bu dosyayı paylaşarak bizden destek istediğinizde size daha hızlı bir şekilde yardımcı olabiliriz.
  • Config.Plist dosyaları
    Eğer USB öntanımlı Config.plist sorun yaşarsanız, donanımınıza uygun Config.plist dosyalarını kullanabilirsiniz. Klasör içinde ayrıca nasıl kullancağınız hakkında ayrıntılı bir rehber bulabilirsiniz.
    Windows üzerinde Config.plist dosyalarını düzenlemek için OSXinfo.net Config düzenleme aracını kullanabilirsiniz:
    Türkçe OSXinfo CLOVER EDITOR (Windows üzerinde Config Düzenleme Aracı) | osxinfo
  • Config.pist yamaları;
    Config dosyasına eklenen yamalar öntanımlı olarak kapalı durumdalar. Bu yamaları aktif etmek için yapmanız gerekenleri İmaj içindeki rehberden takip edebilirsiniz. Ancak yine de bu rehberde de değinelim:
    1. Config.plist dosyanızı Windows'ta kolaylıkla düzenlemek için OSXinfo Config düzenleme aracı kullanın.
    2. Ya da Wordpad, NotePad gibi bir düzenleyici program ile açın.
    3. Kext to Patch dizini altında aktif etmek istediğiniz yamayı bulun.
    4. Yama satırında "Disable" altındaki "True"komutunu "False" olarak değiştirin.

KURULUM

BIOS Ayarları:

1. Başlamadan önce BIOS ayarlarınızı öntanımlı ayarlara çekin (Load Default Settings).
  2. SATA: AHCI olarak ayarlayın
  3. VT-D: Disable olarak ayarlayın
  4. EHCI Hand-off / xHCI Hand-off: Enable olarak ayarlayın.
  5. xHCI Mode: Smart Auto
  6. Secureboot: Disable (Other OS) olarak ayarlayın
  7. CFG-Lock= Disable
  8. Boot Option Priorities: UEFI USB olarak ayarlayın. Yada UEFI and Legacy.

İmaj Dosyasını USB'ye Yazdırmak:

macOS Sierra İmaj dosyasını USB'ye yazdırmak için Win32 Disk Imager programını kullanacağız: Programı indirdikten sonra şu adımları takip edin:
  1. USB Diskinizi takın.
  2. Win32 Disk Imager programını çalıştırın.
  3. "Image File" sekmesinde "Dosya bul" ikonuna tıklayıp indirdiğiniz imaj dosyasını bulun ve seçin.
    Hatırlatma: Win32disk programı RAW imajını öntanımlı olarak görmez. İmajı göstermek "Show All Files" seçeneğini seçin.
  4. Program ana ekrana döndükten sonra "Device" sekmesinde USB diskinizin seçili olduğundan emin olun. Yanlış disk seçiminde, seçilen diskin tamamen silineceğini unutmayın.
  5. Son olarak "Write" seçeneğine tıklayarak USB yazdırma işlemine başlayın.
    71bc7049ec7ea8d6ce228f7e5f911c1e.png
Kurulum Sonrası
Kurulum sonrası USB / EFI içinde paylaştığımı z Clover bootloader ile sisteminizin USB olmadan yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki rehberi takip edin.

Sisteminize uygun ayarları yaptıktan ve Clover bootloader kurulumunu bitirdikten sonra USB / EFI CLOVER içinden size gerekli dosyaları oluşturduğunuz yeni CLLOVER içibe kopyalayın.
Ek olarak kurulum için video rehberimiz size yardımcı olacaktır. Rehber Sierra için ancak dediğim gibi; High Sierra ile de artık aynı adımlar geçerli. O yüzden bu rehberi kurulumda takip edebilirsiniz.

Olası sorunlar ve çözümler için;
macOS High Sierra Kurulumda Olası Sorun ve Çözümleri

Ses tanıtmak için;
AppleALC.kext ile Hackintosh Cihazlarda Ses Aktif Etmek
[Video Rehber] VoodooHDA ile Ses Tanıtmak
CloverALC ile Hackintosh Sistemlerde Ses Tanıtmak

NVIDIA Grafik kartı tanıtmak;
Nvidia Web Driver Kurulumu ve Sorunları Çözme

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

osmansertbas

APPRENTICE
17 Eki 2017
4
0
1
38
Elinize sağlık. Listeye alıyorum...
Sürücülerin otomatik yüklenmesi gibi bir çalışmanız var mı?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

emresamna

JEDI
27 Şub 2018
265
70
301
Hocam clover ekranı çok hoş gözüküyor acaba sadece temayı paylaşma gibi bir şansınız var mı ?

Laptop Modeli
HP Pavilion 15-dk2000
Anakart Modeli
HP 88E5
İşlemci Modeli
Intel Core i5 -11300H Tiger Lake-H35 @ 3.10GHz
Grafik Kartı
Intel Iris Xe Graphics - RTX 3050 4 GB
Ses Kartı Modeli
Realtek
Ağ Aygıtları
RTL8852AE & WN722N v3
Disk ve RAM
2x4GB 3200MHz & 512 GB NVMe SSD, 1 TB HDD
  • Like
Tepkiler: EcmelK

egursu

APPRENTICE
21 Mar 2018
36
3
0
44
MacOSx de kurulum imajı oluşturmak isterken su hatayı veriyor.

The selected item does not appear to be a valid macOS Installer.
It is lacking the file "Contents/SharedSupport/InstallESD.dmg"

Diğer imajlarda bu sorun olmuyordu.

ali

APPRENTICE
21 Eki 2017
38
11
21
selamlar montezuma hocam çok teşekkür ediyorum.ekran parlaklıgıda çalıştı.herşey çok iyi sistem bilgileride doğru kameraya kadar herşey çalıyor.yeni imaj harika yağ gibi akıyor cihaz. Artık sayende bir mac pc miz oldu.emegine saglık

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
selamlar montezuma hocam çok teşekkür ediyorum.ekran parlaklıgıda çalıştı.herşey çok iyi sistem bilgileride doğru kameraya kadar herşey çalıyor.yeni imaj harika yağ gibi akıyor cihaz. Artık sayende bir mac pc miz oldu.emegine saglık
Güle güle kullan.

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: goro ve Ediko

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401

Ekli dosyalar

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401
MacOSx de kurulum imajı oluşturmak isterken su hatayı veriyor.

The selected item does not appear to be a valid macOS Installer.
It is lacking the file "Contents/SharedSupport/InstallESD.dmg"

Diğer imajlarda bu sorun olmuyordu.
Hangi yöntem ile imaj hazırlamaya çalışıyorsun?

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

emresamna

JEDI
27 Şub 2018
265
70
301
Laptop Modeli
HP Pavilion 15-dk2000
Anakart Modeli
HP 88E5
İşlemci Modeli
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
Realtek
Ağ Aygıtları
RTL8852AE & WN722N v3
Disk ve RAM

ali

APPRENTICE
21 Eki 2017
38
11
21
alt kısımda yazanlar

benim pc Optimus oldugundan Nvidia çalışmayacak mış.gtx 1060 3gb çalışmıyor.intel hd 630 çalışıyor

emresamna

JEDI
27 Şub 2018
265
70
301
alt kısımda yazanlar

benim pc Optimus oldugundan Nvidia çalışmayacak mış.gtx 1060 3gb çalışmıyor.intel hd 630 çalışıyor
Telefondan girdiğim için göremiyorum sanırım. Evet o hepimizin acısı nice canavar karrtlarımızı desteklemiyor. Fakat dual boot ile windowsu oyun, Mac’i günlük kullanım yapınca gayet kullanışlı oluyor. Yinede Teşekürler.

Laptop Modeli
HP Pavilion 15-dk2000
Anakart Modeli
HP 88E5
İşlemci Modeli
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
Realtek
Ağ Aygıtları
RTL8852AE & WN722N v3
Disk ve RAM
  • Like
Tepkiler: ali

ali

APPRENTICE
21 Eki 2017
38
11
21
iyi geceler.intel hd 630 yerleşik ekran kartı ile youtubeden 4k video açıyor.1080p film takılmadan çok iyi çalıyor.bence iyi

• Like
Tepkiler: emresamna

selbaranyildirim

APPRENTICE
9 Şub 2018
28
2
0
33
paylaşım ve emekleriniz için çok teşekkürler öncelikle.

cihazımda 500gb ssd var samsung 960 evo ve birde 1 tb hdd var . ssd den 80 gb böldüm paragon disk manager ile ve apple HFS olarak formatladım .

cloover kurulumuna geçiyorum sorunsuz , sonra dil seçip kurulumun yapılıcağı diskleri seçme bölümüne geçtiğimde mac için böldüğüm 80 gb lık HFS bölümünü göremiyorum.

hatta disk izlencelerinden baktığımda SSD ye dair bilgide göremiyorum . sadece hdd görünüyor.

hayırlı pazarlar

emresamna

JEDI
27 Şub 2018
265
70
301

cihazımda 500gb ssd var samsung 960 evo ve birde 1 tb hdd var . ssd den 80 gb böldüm paragon disk manager ile ve apple HFS olarak formatladım .

cloover kurulumuna geçiyorum sorunsuz , sonra dil seçip kurulumun yapılıcağı diskleri seçme bölümüne geçtiğimde mac için böldüğüm 80 gb lık HFS bölümünü göremiyorum.

hatta disk izlencelerinden baktığımda SSD ye dair bilgide göremiyorum . sadece hdd görünüyor.

hayırlı pazarlar
Paragon ile formatladıktan sonra

hayırlı pazarlar
Paragon ile formatladıktan sonra apply a basmayı unutuyor olabilir misiniz ?

Laptop Modeli
HP Pavilion 15-dk2000
Anakart Modeli
HP 88E5
İşlemci Modeli
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
Realtek
Ağ Aygıtları
RTL8852AE & WN722N v3
Disk ve RAM

selbaranyildirim

APPRENTICE
9 Şub 2018
28
2
0
33
yok emre apply da yapıyorum. bana sanki ssd mac kurulurken görünmüyor gibi geldi. çünkü hdd den bölüntü yapıp hfs yapınca kurulumda görünüyor ama ben ssd ye kurmak istiyorum.. acaba M2 port olduğundan mı diyicem ama alakasız bişey

longcoming

APPRENTICE
20 Kas 2017
99
12
71
Bir de Amd imajı çıksaydı iyiydi.

BootLoader
Opencore
Laptop Modeli
Lenovo Legion 5
İşlemci Modeli
intel Corei7 10750H
Grafik Kartı
Intel UHD 630

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,786
7,584
4,401

hayırlı pazarlar
Şu config ile dene;

Ekli dosyalar

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler