Laptop Cihazlarda Harici Ekran Kartını Kapatmak

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
kısmında yamayı yapmak için uygula butonu aktif hale gelmiyor "open" aktif oluyor ve altta bir bilgilendirme çıkıyor bunu nasıl aşacağız. Teşekkürler. Görsel aşağıda;
Çünkü dosyanda istenen yama için yapılacak düzenleme bulunmuyor. bu yüzden de yama yapılmıyor. Ayrıca yamalamak istediğin ssdt dosyası yama yapılacak dosya değil. Rehberi başında bu belirtilmiş.
Bende bu şekilde acaba harici ekran kartım zaten kapalı mı ?
Evet kapalı.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

Görkembjk

APPRENTICE
10 Eki 2017
14
0
1
28
merhaba sistemime uygun batarya dsdt yaması bulamadım birde sürekli hata veriyor. Refs yoluyla çıkardım ikincisi ekran kartım kapalımı onu anlayamadım parlaklık için ne ayar yapmalıyım teşekkürler.
dsdt dosyası
DSDT.dsl - Google Drive
Ekran Resmi 2017-10-22 22.29.34.png

Moderatörün son düzenlenenleri:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

everythinlie

APPRENTICE
17 Ocak 2017
63
0
0
44
Merhaba ben DSDT Dosyalarımı sökerken SSDT 0 , 1 , 2 , 6 7 var diğerlerii yok ve ne yaptımsa gelmedi acaba nerden oluyor ?

ismozy

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
26 Haz 2017
203
57
301
Her bilgisayardaki farklıdır. Seninki o kadardır. Açılışta F4 ile yaptıysan sıkıntı yoktur.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

BootLoader
Opencore
Laptop Modeli
Asus FX506li-HN005t
İşlemci Modeli
Intel Core i5 10300H
Grafik Kartı
Nvidia GTX 1650Ti
Ses Kartı Modeli
ALC256/ALC3246
Disk ve RAM
16GB DDR4 2933

everythinlie

APPRENTICE
17 Ocak 2017
63
0
0
44
Her bilgisayardaki farklıdır. Seninki o kadardır. Açılışta F4 ile yaptıysan sıkıntı yoktur.

Sadece bendekileri rehberdeki gibi yapsam oluyor yani öyle mi ? Birde kardeşim bu DSDT yaptığımda klasöre attığımda düzenlemede config dosyasını atmama gerek var mı ? Bir yerde gördümde kafam karıştı

ismozy

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
26 Haz 2017
203
57
301
Sadece seninkileri düzenlesen büyük ihtimal kapanır evet. İstisnai durumlardansa bilgisayarın yöntem aynı olmakla beraber birkaç adımda kapatabiliyorsun.
Config dosyasını atmak derken ne demek istediğini anlamadım.
Ancak config dosyan zaten EFI/clover içinde olmalı. Dsdt- Ssdt yamalama yaparsan configdeki dsdt name ve sorted order kısımlarını senin bilgisayara uygun şekilde doldurup drop oem kısmını işaretlemen lzm.

BootLoader
Opencore
Laptop Modeli
Asus FX506li-HN005t
İşlemci Modeli
Intel Core i5 10300H
Grafik Kartı
Nvidia GTX 1650Ti
Ses Kartı Modeli
ALC256/ALC3246
Disk ve RAM
16GB DDR4 2933

everythinlie

APPRENTICE
17 Ocak 2017
63
0
0
44
Sadece seninkileri düzenlesen büyük ihtimal kapanır evet. İstisnai durumlardansa bilgisayarın yöntem aynı olmakla beraber birkaç adımda kapatabiliyorsun.
Config dosyasını atmak derken ne demek istediğini anlamadım.
Ancak config dosyan zaten EFI/clover içinde olmalı. Dsdt- Ssdt yamalama yaparsan configdeki dsdt name ve sorted order kısımlarını senin bilgisayara uygun şekilde doldurup drop oem kısmını işaretlemen lzm.

Şimdi ikinci ekran kartını kapatmak için yama gerekiyor galiba ondan internete bir video vardıda izledim . Ordan gösteriyordu ondan peki kardeşim bilgisayarıma göre hangi ayar gerektiğini nerden bulabilirim . Çünkü ben daha yeniyim ve çok bilmiyorum ama ikinci ekran kartı nvdia yüzünden fan çok sesli ve şarj çabuk bitiyor . Çok teşekkürler kardeşim benim

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Şimdi ikinci ekran kartını kapatmak için yama gerekiyor galiba ondan internete bir video vardıda izledim . Ordan gösteriyordu ondan peki kardeşim bilgisayarıma göre hangi ayar gerektiğini nerden bulabilirim
Şu an mesaj yazdığın rehberi takip edeceksin. Buradaki ayarlar tek bir cihaza özel değil, bütün cihazlar için temeldir. Ek olarak arkadaşımız @ismozy gayet açıklayıcı bir video rehberde hazırladı.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: Ediko

everythinlie

APPRENTICE
17 Ocak 2017
63
0
0
44
DSDT - Google Drive Kardeşim dsdt ve config dosyam içinde bir bakabilir misiniz ben dediklerinize baktım bulamadım yardımcı olursanız çok teşekkürler ya yeterki olsun kaç gündür uğraşıyorum bir türlü olmuyor

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Neyi bulamadın? Rehberler açık değil mi? DSDT düzenlerken hata alıyorsan, hatanın ne olduğunu ne paylaşmalısın.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

everythinlie

APPRENTICE
17 Ocak 2017
63
0
0
44
Neyi bulamadın? Rehberler açık değil mi? DSDT düzenlerken hata alıyorsan, hatanın ne olduğunu ne paylaşmalısın.

Dsdt yamaları yüklerken sıkıntı Yok ama IN ve OF komutları orda verilenlerle bende olanlarının hiçbir alakası Yok Sb diye başlayan benim dsdtelerimde yok

ismozy

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
26 Haz 2017
203
57
301
DSDT - Google Drive Kardeşim dsdt ve config dosyam içinde bir bakabilir misiniz ben dediklerinize baktım bulamadım yardımcı olursanız çok teşekkürler ya yeterki olsun kaç gündür uğraşıyorum bir türlü olmuyor
Tüm SSDT lerinin bu kadar olduğuna emin misin? 2 tane daha olması lzm sanırım tekrar kontrol edebilirmisin.

BootLoader
Opencore
Laptop Modeli
Asus FX506li-HN005t
İşlemci Modeli
Intel Core i5 10300H
Grafik Kartı
Nvidia GTX 1650Ti
Ses Kartı Modeli
ALC256/ALC3246
Disk ve RAM
16GB DDR4 2933

empiredragon

APPRENTICE
27 Eyl 2017
53
1
0
28
Merhabalar. Ben harici ekran kartını kapatmak için forumunuzdaki rehberden yararlanıyordum fakat _INI bulma yerinde takıldım çünkü benim _INI ve _OFF dosyalarım ortak olarak DSDT.dsl SSDT-2.dsl ve SSDT-16.dsl dosyalarının içinde fakat hepsi arama yerine _INI yazdım ama hiçbirinde PEGP geçen veya ona benzer bir şey yoktu. Bende ne yapacağımı bilemedim. SSDT ve DSDT dosyalarımı ekte vereceğim. yalnızca _INI konusunda yardım etseniz yeter. Zaten okısımdan sonra pek bir şey kalmıyor. Şimdiden teşekkürler.
@montezuma @ismozy
Dosya.tc - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı

Moderatörün son düzenlenenleri:

ismozy

JEDI
DENEYİMLİ ÜYE
26 Haz 2017
203
57
301
Kardeşim kontrol ettim yanlız bunlar var acaba tam mı çıkmadı f4 ile çıkardım
Bilgisayarınla ilgili bilgi verebilirmisin. Senin _INI ve _OFF methodların DSDT içinde sanırım. Çok eski bilgisayarlarda DSDT içinde oluyor genelde.

Senin bilgisayarın için yöntem aşağıdaki linkte 94. mesajda açıklanmış. Bilgisayar olmadan denemem zor. İlk kez gördüğüm birşey. Kendin denemen lzm.
[Guide] Disabling discrete graphics in dual-GPU laptops | Page 10 | tonymacx86.com

Merhabalar. Ben harici ekran kartını kapatmak için forumunuzdaki rehberden yararlanıyordum fakat _INI bulma yerinde takıldım çünkü benim _INI ve _OFF dosyalarım ortak olarak DSDT.dsl SSDT-2.dsl ve SSDT-16.dsl dosyalarının içinde fakat hepsi arama yerine _INI yazdım ama hiçbirinde PEGP geçen veya ona benzer bir şey yoktu. Bende ne yapacağımı bilemedim. SSDT ve DSDT dosyalarımı ekte vereceğim. yalnızca _INI konusunda yardım etseniz yeter. Zaten okısımdan sonra pek bir şey kalmıyor. Şimdiden teşekkürler.
@montezuma @ismozy
Dosya.tc - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı
Senin normalde _INI metodun SSDT-2 de olması gerekli ama yok. O yüzden kendin eklemelisin. SSDT-16 daki _OFF methodunun PGOF a erişimi var. Ama PGOF da EC0a erişim yok gibi. O yüzden sadece _INI yi eklemek sanırım yeterli olacaktır.

BootLoader
Opencore
Laptop Modeli
Asus FX506li-HN005t
İşlemci Modeli
Intel Core i5 10300H
Grafik Kartı
Nvidia GTX 1650Ti
Ses Kartı Modeli
ALC256/ALC3246
Disk ve RAM
16GB DDR4 2933

empiredragon

APPRENTICE
27 Eyl 2017
53
1
0
28
Cevabınız için teşekkürler fakat ben bu işi yapmaya çalışırken elimdeki sierra dan da oldum. Nasıl becerdim bilmiyorum. Sınavlarda başlıyacak. Ben ileride belki bir daha denerim. Cevabınız ve ilginiz için yeniden teşekkürler.

everythinlie

APPRENTICE
17 Ocak 2017
63
0
0
44
Bilgisayarınla ilgili bilgi verebilirmisin. Senin _INI ve _OFF methodların DSDT içinde sanırım. Çok eski bilgisayarlarda DSDT içinde oluyor genelde.

Senin bilgisayarın için yöntem aşağıdaki linkte 94. mesajda açıklanmış. Bilgisayar olmadan denemem zor. İlk kez gördüğüm birşey. Kendin denemen lzm.
[Guide] Disabling discrete graphics in dual-GPU laptops | Page 10 | tonymacx86.com

Senin normalde _INI metodun SSDT-2 de olması gerekli ama yok. O yüzden kendin eklemelisin. SSDT-16 daki _OFF methodunun PGOF a erişimi var. Ama PGOF da EC0a erişim yok gibi. O yüzden sadece _INI yi eklemek sanırım yeterli olacaktır.

casper nirvana n15.6 kardeşim biilgisayarım ben mesaja baktımda birşey anlamadım pek nereyi nasıl değiştirmem konuda yardımcı olursan teşekkürler kardeşim zamanını aldığım için . Benim bilgisayar optimus olduğundan herhalde ..

protochol

APPRENTICE
12 Kas 2017
14
9
21
İzmir
Abi iyi güzelde ben bu hatayı kurulum ekranına gelmeden önce alıyorum, benim için çözümün nedir üstad? Everest üzerinden ssdt ve dsdt dosyalarını aldım masaüstü bilgisayarımda high sierra kurulu oradan bu anlatımı takip ederek bişeyler yapmaya çalıştım ama hata inatçı ve çözüm biraz karışık. Biraz yardım edersen gerçekten sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Abi iyi güzelde ben bu hatayı kurulum ekranına gelmeden önce alıyorum, benim için çözümün nedir üstad? Everest üzerinden ssdt ve dsdt dosyalarını aldım masaüstü bilgisayarımda high sierra kurulu oradan bu anlatımı takip ederek bişeyler yapmaya çalıştım ama hata inatçı ve çözüm biraz karışık. Biraz yardım edersen gerçekten sevinirim. Teşekkürler şimdiden.
Daha önce konu açmış gibi mesaj yazıyorsun ama ne sistem bilgilerin var, ne aldığın hata belli. Sana nasıl yardımcı olunmasını bekliyorsun?

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler