ÇÖZÜLDÜ Lenovo Ideapad 510 "System uptime in nano seconds" Hatası

burakyapici

APPRENTICE
30 Ara 2016
54
20
71
25
Merhaba bende arkadaşın paylaştığı config dosyası sayesinde kurulumu başarılı bir şekilde tamamladım.Wifiyi önceden almış olduğum usb TP-LINK sayesinde sağlıyorum.Pil göstergesi ACPIBatteryManager.kext kurdum fakat çoğu arkadaşta olduğu gibi %0 olarak gözüküyor.DSDT düzenliyorum RehabMan Laptop yamasından kendi sistemime uygun olanı ayarladım fakat bu hatayı geçemedim @tosbaha
1QQGXNPmLTrj7bCMyRoqD9oFppsqK0HE.png

Moderatörün son düzenlenenleri:

gsprodaslo

PADAVAN
9 Ara 2016
135
63
0
33
Nvidia'yı bios haricinde kapatamayan arkadaşlar için az önce başarıya ulaşmış bulunuyorum, hemen paylaşayım dedim. Hazır kodlar aşağıdaki gibidir. İki sistem kullanıyorsanız bir süre sonra biosa sürekli girip çıkmak yorucu olmaya başlıyor. Bu şekilde biriktirdiğiniz sinirinizden kurtulabilirsiniz :) 2017 Bios güncellemesini de yapmayı unutmayın tabiki o çirkin fan sesinden kurtulmak isterseniz.

SSDT-14

Kod:
 Method (_INI, 0, NotSerialized)  // _INI: Initialize
        {
            Store (Zero, \_SB.PCI0.RP09.PXSX._ADR)
            _OFF ()
        }
ve

Kod:
 Method (HGOF, 0, Serialized)
        {
            H2OP (0xE6)
            If (LEqual (ECON, One))
            {
            }
DSDT

Kod:
If (LEqual (LSTE, One))
                    {
                        Store (0x03, ^^^IGPU.CLID)
                    }

Store (LSTE, LIDS)
                }
                //added to turn nvidia/radeon off
                If (LAnd(LEqual(Arg0,3),LEqual(Arg1,1)))
                {
                Store (0x02, \_SB.PCI0.LPCB.EC0.GATY)

}
            }

Method (CMFC, 0, Serialized)
            {
                Return (EDID)
            }
Afiyet olsun!

Son düzenleme:
  • Like
Tepkiler: montezuma

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,800
7,522
4,401
Nvidia'yı bios haricinde kapatamayan arkadaşlar için az önce başarıya ulaşmış bulunuyorum, hemen paylaşayım dedim. Hazır kodlar aşağıdaki gibidir. İki sistem kullanıyorsanız bir süre sonra biosa sürekli girip çıkmak yorucu olmaya başlıyor. Bu şekilde biriktirdiğiniz sinirinizden kurtulabilirsiniz :) 2017 Bios güncellemesini de yapmayı unutmayın tabiki o çirkin fan sesinden kurtulmak isterseniz.
Afiyet olsun!
Bu cihaza sahip üyelerin, bu adımları nasıl uygulayacaklarını gösterirsen iyi olur. Zira çoğu kimse dsdt yamalama konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmayabilir.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: gsprodaslo

gsprodaslo

PADAVAN
9 Ara 2016
135
63
0
33
Bu cihaza sahip üyelerin, bu adımları nasıl uygulayacaklarını gösterirsen iyi olur. Zira çoğu kimse dsdt yamalama konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmayabilir.
Haklısın fakat ilk adımda DSDT ve SSDT yamalama konusunda bilgi sahibi olmayanların öncesinde hazırlamış olduğun rehberi takip etmelerini öneririm.

DSDT / SSDT Düzenleme Rehberi | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

Kısaca özet geçmek gerekirse;

• DSDT ve SSDT'ler Clover F4 komutu ile çıkartılır,
  • EFI klasörünün içerisinden DSDT ve SSDT'ler (X olan dinamik SSDT'ler hariç) başka bir klasöre kopyalanır.
  • Dosyalar BÖLÜM 4: ACPI Dosyalarının "refs.txt" İle Sökülmesi konusunda belirtilen yol ile .dsl olarak söküldükten sonra
  • Rehberde paylaşılan MaciAsl ile açılır.
  • Lenovo Ideapad 510-15ISK modeli ve Rehabman harici ekran kartı kapatma rehberine göre (her ne kadar biraz farklı kodlara sahip olunsa da) düzenlememiz gereken dosyalar DSDT ve SSDT-14 olarak görünmektedir. Rehberde bahsi geçen _INI ve _OFF / EC0 ikisi birlikte SSDT-14 içerisinde bulunmaktadır.
  • Buna göre bir önceki gönderide paylaştığım kodların başlangıç kısımlarını kopyalayınız. MaciASl ile alt+f yada windows'ta ctrl+f komutu ile yapıştırdıktan sonra önümüze gelen aynı komut satırını yine bir önceki gönderide paylaştığım kodlar ile değiştiriniz ve .aml olarak kaydettikten sonra Clover içine atabilirsiniz.
  • Clover'da Sorted Order ve Drop-Oem seçeneklerini uygulamayı unutmayınız.

Son düzenleme:
  • Like
Tepkiler: montezuma

oguzhantasdemir

APPRENTICE
23 May 2017
77
17
21

SSDT-14

Kod:
 Method (_INI, 0, NotSerialized)  // _INI: Initialize
        {
            Store (Zero, \_SB.PCI0.RP09.PXSX._ADR)
            _OFF ()
        }
ve

Kod:
 Method (HGOF, 0, Serialized)
        {
            H2OP (0xE6)
            If (LEqual (ECON, One))
            {
            }
DSDT

Kod:
If (LEqual (LSTE, One))
                    {
                        Store (0x03, ^^^IGPU.CLID)
                    }

Store (LSTE, LIDS)
                }
                //added to turn nvidia/radeon off
                If (LAnd(LEqual(Arg0,3),LEqual(Arg1,1)))
                {
                Store (0x02, \_SB.PCI0.LPCB.EC0.GATY)

}
            }

Method (CMFC, 0, Serialized)
            {
                Return (EDID)
            }
Afiyet olsun!
aynı laptobu kullanıyoruz :) ama bende ssdt-14 yok. igpu yamasını yapıncada boot işlemi sonrası hata işareti çıkıyor. aynı laptopda farklı dsdt ler nasıl oluşuyor?

Laptop Modeli
lenovo ideapad 510 15ikb
İşlemci Modeli
intel core i5 7200u
Grafik Kartı
intel hd 620 & nvidia 940mx
Ağ Aygıtları
intel 3165ac
Disk ve RAM
250gb hdd & 1tb hdd & ddr4 8 gb

gsprodaslo

PADAVAN
9 Ara 2016
135
63
0
33
aynı laptobu kullanıyoruz :) ama bende ssdt-14 yok. igpu yamasını yapıncada boot işlemi sonrası hata işareti çıkıyor. aynı laptopda farklı dsdt ler nasıl oluşuyor?

Evet eğer bios’dan harici ekran kartını kapattıysanız Clover Ssdt-14 çıkartmaz. Şayet harici ekran kartı kapalı değil ise ancak Bios versiyonunuz farklı ise farklı bir isimle çıkartır. Muhtemelen sizinki Ssdt-12 dir diye tahmin ediyorum. _INI metodu aratarak hangisi olduğunu bulabilirsiniz.

Bu arada geçen senelerde yayınlanan bios versiyonu kıllanıyorsanız kesinlikle güncellemenizi önermem çünkü Ideapad 510 serisi Bios sorunu nedeni ile Nvidia 940mx’i çok verimsiz çalıştırmakta hatta bir çok kişi bilgisayarın bu nedenle çöp olduğundan bahsetmekte. Dün itibari ile tüketici mahkemesine başvurdum çünkü Teknosa ve Lenovo bu konuda müşterilerini görmezden geliyor. Herhangi bir çözüm yolu bulmuyor. Olayın özeti son zamanlarda yayınlanan Bios ların bilgisayarın 62 dereceye ulaştıktan sonrasında harici ekran kartını 405 MHz’e düşürmesi ve akabinde performans düşüklüğünden kaynaklanan sorunlar. Bu modeli çok beğenmeme rağmen maalesef kimseye önermiyorum.

oguzhantasdemir

APPRENTICE
23 May 2017
77
17
21
@gsprodaslo
yukarıdaki nvidia kapatma işleminden sonra igpu yaması yapmaya gerek yok mu?

Laptop Modeli
lenovo ideapad 510 15ikb
İşlemci Modeli
intel core i5 7200u
Grafik Kartı
Ağ Aygıtları
intel 3165ac
Disk ve RAM

oguzhantasdemir

APPRENTICE
23 May 2017
77
17
21
@gsprodaslo gfx0 to igpu patch i yapmadan kapatılcağını zannetmiyorum. @montezuma hocamıza bi sormak lazım. ayrıca maciasl de derlemeyi denediğimde de hata verdi zaten. rehabmanın konusundaki aşamaları uyguladığım da da boot ekranında kalıyor. şuan üzerinde çalışıyorum.

Laptop Modeli
lenovo ideapad 510 15ikb
İşlemci Modeli
intel core i5 7200u
Grafik Kartı
Ağ Aygıtları
intel 3165ac
Disk ve RAM

gsprodaslo

PADAVAN
9 Ara 2016
135
63
0
33
@gsprodaslo gfx0 to igpu patch i yapmadan kapatılcağını zannetmiyorum. @montezuma hocamıza bi sormak lazım. ayrıca maciasl de derlemeyi denediğimde de hata verdi zaten. rehabmanın konusundaki aşamaları uyguladığım da da boot ekranında kalıyor. şuan üzerinde çalışıyorum.
Bir önceki mesajınızdan anladığım, eğer bios dan ekran kartını kapatırsanız igpu yamasına gerek kalmayacağıydı, eğer dsdt ve ssdt yama ile kapatacaksanız kabul edilen bütün ACPI dosyaları için Rename gfx0 to igpu yaması gerekiyor.

Ne gibi yol izliyorsunuz ve nerede takıldığını sistemi verbose mode da açıp resim ile gösterebilirdeniz yardımcı olmaya çalışırım.

oguzhantasdemir

APPRENTICE
23 May 2017
77
17
21
Laptop Modeli
lenovo ideapad 510 15ikb
İşlemci Modeli
intel core i5 7200u
Grafik Kartı
Ağ Aygıtları
intel 3165ac
Disk ve RAM

gsprodaslo

PADAVAN
9 Ara 2016
135
63
0
33
@gsprodaslo gfx0 dosyalarının adının geçtiği dosyalarım dsdt ssdt0 ve ssdt12 dosyları. bunlara gfxo to igpu patci yapıyorum. bide sizin yukarıda yatığınız düzenlemeleri yaptığımda aşağıdaki hatayı alıyorum. Ekli dosyayı görüntüle 3056

orjinal acpi dosyalarımda bunlar Dosya.tc - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı
ACPI hatalarının nedeni EC0 içeren kodların Ssdt-12 den çıkartılıp/silinip DSDT ye düzgün şekilde taşınmaması. Ssdt-12 içerisinde tam 3 adet EC0 içeren kod var. Bunları tek tek DSDT de bulunan Rehabman yamasını ' Nvidia Off from INI' yaptıktan sonra //External satırını silip tam üzerine yerleştirmeniz problemi çözecektir. Tabi bunun yanında SSDT-12'de bulunan _INI Metodundan _OFF çağırmayı unutmayın.

Dosyalarınızı bilgisayarım şuan için serviste olması nedeni ile açamıyorum fakat izlemeniz gereken yol tam olarak budur.

oguzhantasdemir

APPRENTICE
23 May 2017
77
17
21
Bir önceki mesajınızdan anladığım, eğer bios dan ekran kartını kapatırsanız igpu yamasına gerek kalmayacağıydı, eğer dsdt ve ssdt yama ile kapatacaksanız kabul edilen bütün ACPI dosyaları için Rename gfx0 to igpu yaması gerekiyor.

Ne gibi yol izliyorsunuz ve nerede takıldığını sistemi verbose mode da açıp resim ile gösterebilirdeniz yardımcı olmaya çalışırım.
malesef dediklerinizi anlayamadım. :)

Laptop Modeli
lenovo ideapad 510 15ikb
İşlemci Modeli
intel core i5 7200u
Grafik Kartı
Ağ Aygıtları
intel 3165ac
Disk ve RAM

gsprodaslo

PADAVAN
9 Ara 2016
135
63
0
33
malesef dediklerinizi anlayamadım. :)
Ekran kartını DSDT ve SSDT üzerinden kapatmaya çalışıyorsanız, rename gfx0 to igpu yamasını bütün AML dosyalarına uygulamalısınız. Bazılarında MaciAsl uygulamanıza izin vermiyor ise gerek yok demektir.

Karışıklığı önlemek adına sorunuzu sormadan önce doğru yerden alıntı yaparsanız sevinirim :)

oguzhantasdemir

APPRENTICE
23 May 2017
77
17
21
@gsprodaslo çıkardığım dsdt ve ssdt dosyalarına gfxo to igpu yaması uyguladım. aldığım hata aşağıdaki gibi:
PxxtTq38yZfBmaSRn_c128omTSbggp9K.jpeg

Laptop Modeli
lenovo ideapad 510 15ikb
İşlemci Modeli
intel core i5 7200u
Grafik Kartı
Ağ Aygıtları
intel 3165ac
Disk ve RAM

gsprodaslo

PADAVAN
9 Ara 2016
135
63
0
33
@gsprodaslo çıkardığım dsdt ve ssdt dosyalarına gfxo to igpu yaması uyguladım. aldığım hata aşağıdaki gibi:
Ekli dosyayı görüntüle 3057
Sadece gfx0 to igpu yaması ile bitmiyor, bir önceki sayfadaki adımları dikkatli takip ederseniz SSDT-12 de bulunan _INI Metodundan _OFF çağırmanız ve EC0 metodlarını DSDT ye aktarmanız gerekiyor. Eğer bunlarla ilgili anlaşılmayan kısım var ise tekrar söyliyim bilgisayarım servisten gelene kadar yardımcı olamayacağım.