Sierra 10.12.4 Kurulum Sonrası Ekran Parlaklığı Çalıştırmak

tosbaha

PADAVAN
MODERATOR
DEVELOPER
11 Mar 2017
140
118
0
47
Ön Hazırlık

1. Gerekli prgoramları indirin
- MaciASL
- IoRegistry Explorer
- Clover Configurator
- AppleBacklightInjector.kext
- SSDT-PNLF.dsl
2. Aşağıdaki kextleri silin
- IntelBacklight.kext
- ACPIBacklight.kext
3. Clover ile orjinal DSDT ve SSDT dosyalarınızı çıkartın ve DSDT dosyanıza ve içinde GFX0 geçen bütün SSDT dosyalarına Rename GFX0 to IGPU yamasını uygulayın. Bunun için buradaki rehberi takip edin DSDT / SSDT Düzenleme Rehberi | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu
4. Aşağıdaki yamaları silin.
- Clover Configurator/Acpi/Fixes/AddPNLF_1000000 silin ( <key>AddPNLF_1000000</key><true/> sil)
- DSDT den PNLF yamasını silin bunun için MaciASL ile patch kısmına girip şunu yapabilirsiniz.
Kod:
   into_all device label PNLF remove_entry;
Rehber
  1. DSDT ve SSDT dosyalarınızın yamanması gerekmektedir. Buradaki rehberi takip ederek DSDT ve SSDT dosyalarınızı çıkartın.
  2. DSDT ve eğer external grafik kartınız varsa o kartın olduğu SSDT dosyasının Rename GFX0 to IGPU ile yamayın. Bu yamaın GFX0 geçen bütün .dsl dosyalarına uygulanması gerekiyor. Yoksa aşağıdaki adımlar çalışmaz.
  3. Clover ACPI/Sorted Order kısmının en alt satırına SSDT-PNLF.aml eklenir.
  4. SSDT-PNLF.dsl dosyasını indirin ve MaciASL ile .aml olarak /EFI/CLOVER/acpi/patched e atın.
  5. Eğer önceden yaptığınız backlight icin DSDT patch varsa onları kaldırın.
  6. AppleBacklightInjector.kext dosyasını indirdiğiniz klasöre gidin ve şu komutları yazın.
    Kod:
    sudo cp -R AppleBacklightInjector.kext /Library/Extensions
  7. Aşağıdaki Patchi Clover/config.plist KextPatches kısmına girin:
    Kod:
      <dict>
             <key>Comment</key>
             <string>change F%uT%04x to F%uTxxxx for AppleBacklightInjector.kext (credit RehabMan)</string>
             <key>Disabled</key>
             <false/>
             <key>Find</key>
             <data>RiV1VCUwNHgA</data>
             <key>Name</key>
             <string>com.apple.driver.AppleBacklight</string>
             <key>Replace</key>
             <data>RiV1VHh4eHgA</data>
           </dict>
    Bu yamayı Sublime gibi bir text editör ile girin. Clover Configurator ile girmeyin.
  8. Makineyi yeniden başlatın.
  9. Terminale gidin ve şu komutları yazın.
    Kod:
    sudo kextcache -i /
  10. Yeniden restart atın..
Bu yöntem şu ana kadar Intel HD3000 ve Intel HD4000 de çalıştı. Umarım sizin için de çalışır.

Benim laptop ta EDID yaması yapmadan calismiyor. Eğer laptopunuz (Sony, Fujitsu) gibi EDID olmadan çalışmıyorsa ek olarak aşağıdaki adımları takip edin.
  1. Aşağıda vereceğim ruby betiğini edidparser.rb ismiyle herhangi bir yere kaydedin.
    Kod:
    #!/usr/bin/ruby

BLACK  = 30 
      RED  = 31 
      GREEN  = 32 
      YELLOW  = 33 
      BLUE  = 34 
      MAGENTA = 35 
      CYAN  = 36 
      WHITE  = 37 

def color(src,color=RED)
      src =  "\e[#{color}m" + src + "\e[0m"
    end

bytes = []
    if ARGV.count == 0
      puts color("Reading EDID from SYSTEM")
      begin
      data=`ioreg -l -w0 -d0 -r -c AppleBacklightDisplay`
      edid_hex=data.match(/IODisplayEDID.*?<([a-z0-9]+)>/i)[1]
      vendorid=data.match(/DisplayVendorID.*?([0-9]+)/i)[1].to_i
      productid=data.match(/DisplayProductID.*?([0-9]+)/i)[1].to_i
      puts "found display: vendorid #{vendorid}, productid #{productid}, EDID:\n#{edid_hex}"
      bytes=edid_hex.scan(/../).map{|x|Integer("0x#{x}")}.flatten
      rescue Exception => bang
      puts "Cant Read EDID from SYSTEM. Make sure you have Rename GFX0 to IGPU patches applied."
      puts "Error Details: "
      puts bang
      puts bang.backtrace.join("\n")
      exit
      end
    else
      puts color("Reading EDID from FILE")
      file = ARGV.first
      edid_hex = File.read(file)
      bytes=edid_hex.scan(/../).map{|x|Integer("0x#{x}")}.flatten
    end  
    puts "EDID Length : " + color(("%d bytes" % bytes.length),GREEN)
    edid=bytes[8..20]
    if edid[0] >> 7 != 0
      puts color("This EDID is corrupted")
    else
      first = (edid[0] &  0b01111100) >> 2
      second = ((edid[0] &  0b00000011) << 3) + ((edid[1] &  0b11100000) >> 5)
      third = edid[1] &  0b00011111
      puts "=====Original EDID Data START======"
      puts "Manufacturer: " + color((first+64).chr + (second+64).chr + (third+64).chr)
      puts "Product Code:  " + color(("%02X%02X" % [edid[3], edid[2]]), BLUE)
      puts "Serial Number: " + color(("%d" % (edid[4] + (edid[5] << 8) + (edid[6] << 16) + (edid[7] << 24))), GREEN)
      puts "Week of Manufacture: " + color(("%d" % edid[8]),RED)
      puts "Year of Manufacture: " + color(("%d" % (edid[9] + 1990)),BLUE)
    end

checksum = (0x100-(bytes[0..126].reduce(:+) % 256)) % 256
    puts "Calculated checksum: " + color(("0x%x" % checksum),GREEN)
    puts "Original checksum: "  + color(("0x%x" % bytes[127]),RED)
    puts "=====Original EDID Data END======"

puts "=====Creating Fixed EDID====="

puts "Setting Manufacturer to " + color("APP",BLUE)
    bytes[8] = 06 
    bytes[9] = 16

puts "Setting Product Code to " + color("9C7C",RED)
    bytes[10] = 0x7C
    bytes[11] = 0x9C

puts "Setting Serial to " + color("0",GREEN)
    bytes[12] = 0 
    bytes[13] = 0
    bytes[14] = 0
    bytes[15] = 0

puts "Setting Week of Manufacture to " + color("10",BLUE)
    bytes[16] = 10

puts "Setting Year of Manufacture to " + color("2012",RED)
    bytes[17] = 22

checksum = (0x100-(bytes[0..126].reduce(:+) % 256)) % 256
    puts "Calculated checksum: " + color(("0x%x" % checksum),GREEN)
    puts "Original checksum: " + color(("0x%x" % bytes[127]),BLUE)

bytes[127] = checksum
    puts "Fixed EDID for Clover:" + color(("\n#{bytes.map{|b|"%02X"%b}.join}"),GREEN)
    puts "Fixed EDID for DSDT: (Insert to Brightness Fix patch)"
    byte_number = 0
    line_size = 8
    puts  color("\"AAPL00,override-no-edid\",")
    puts color(( "Buffer "), MAGENTA) +  color(("(0x%2X)" % bytes.length),BLUE) + "\n{"

while byte_number < bytes.length

if (bytes.length - byte_number) >= line_size
      characters = bytes[byte_number..(byte_number+line_size-1)]
    else 
      characters = bytes[byte_number..bytes.length]
    end
      puts color(("#{characters.map{|b|sprintf("0x%02X, ",b) }.join}"),BLUE)
      byte_number +=line_size
    end
    puts "}\n"
  2. Daha sonra terminal ile o klasore gidin ve şunu yazın;
    Kod:
    ruby edidparser.rb
  3. Oluşan yamalanmış EDID bilgisini Clover ile (Graphics/Custom EDID kismina yazip Inject EDID isaretlenir) inject edin.
  4. Olur da betiği çalıştıramazsanız Windows üstünden EnTech Taiwan | Utilities | Monitor Asset Manager programı ile EDID i alabilirsiniz.

Son düzenleme:
4 Ocak 2017
611
108
251
İstanbul
Üstad bende de HD 4000 ekran parlaklığı 10.12.4 güncellemesinden sonra çalışmıyor. Dediklerinizi yaptım. edidpaser.rb yamasını terminale yazdığımda;

Kod:
edidparser.rb:1: syntax error, unexpected $undefined, expecting '}'
{\rtf1\ansi\ansicpg1254\cocoartf1504\cocoasubrtf820
  ^
edidparser.rb:2: syntax error, unexpected $undefined, expecting '}'
{\fonttbl\f0\fmodern\fcharset0 Courier;}
  ^
edidparser.rb:2: syntax error, unexpected '}', expecting end-of-input
hatasını alıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Moderatörün son düzenlenenleri:

tosbaha

PADAVAN
MODERATOR
DEVELOPER
11 Mar 2017
140
118
0
47
Forum nedense betigin formatinini degistirmis. isterseniz bir onceki yazidan bir daha kopyalayin veya buradan indirip birde oyle deneyin.

4 Ocak 2017
611
108
251
İstanbul
Üstad dediklerinizi yapıyorum fakat 7. maddede DSDT patch yaması hata veriyor. Mümkünse team ile yardımcı olabilir misiniz?

tosbaha

PADAVAN
MODERATOR
DEVELOPER
11 Mar 2017
140
118
0
47
Xcode sisteminizde kurulu değilse, git ile dosya indiremezsiniz. En basit olarak Xcode kurmak için komut satırına
Kod:
git
yazın macOS size nasıl indirileceği hakkında yol göstericektir. Xcode indirmek istemezseniz, ekteki dosyayı herhangi bir klasore indirin ve zipten çıkarın. Mesela diyelim ki zipten çıkardıktan sonra ~/Downloads/klasorismi ne zipi açtınız.
Kod:
cd  ~/Downloads/klasorismi
sudo cp -R AppleBacklightInjector.kext /Library/Extensions
Daha sonra diğer adımları takip edin. Komut satırı ile kuramazsanız Kext kurucu bir programla kurun.

Ekli dosyalar

• Like
Tepkiler: montezuma

tosbaha

PADAVAN
MODERATOR
DEVELOPER
11 Mar 2017
140
118
0
47
Kurduktan sonra restart atın. Daha sonra
Kod:
sudo kextcache -i /
Sonra yeniden restart. Bu arada SSDT-PNLF.dsl dosyasını indirdiğinizden MaciASL ile compile edip SSDT-PNLF.aml olarak kaydettiğinizden ve son olarak Clover config SortedOrder kısmında bu dosyanın yüklü olduğundan emin olun.

Ekli dosyalar

4 Ocak 2017
611
108
251
İstanbul
Üstad herşey dediğiniz gibi fakat ekran parlaklığı bir türlü olmuyor. 10.12.4 update ile çalışanlar çalışmaz oldu. Neden böyle bir update yaptılar...

tosbaha

PADAVAN
MODERATOR
DEVELOPER
11 Mar 2017
140
118
0
47
EFI/Clover klasörünü ve IoRegistry prgoramını indirin ve File/Save As ile oluşan dosyayı hepsini zipleyip yükleyin.

tosbaha

PADAVAN
MODERATOR
DEVELOPER
11 Mar 2017
140
118
0
47
Hocam sizin çok eksiğiniz var. Yapacaklarınızı sıralıyorum.
1. Öncelikle orjinal DSDT dosyalarınızı çıkartıp yamalamanız gerek. Buradaki rehberi takip edin
2. Yamaları doğru dosyalara yapın. Mesela parlaklık ayarının çalışması için MaciASL ile Rename GFX0 to IGPU yamasının yapılması gerek. Bu hem DSDT dosyasına hemde eğer birden fazla grafik kartınız varsa o grafix kartının olduğu DSDT dosyalarına yapılması gerek. Bu yamalar yapılmadan o kext yüklenmeyecektir.

• Like

erenesto

APPRENTICE
29 Nis 2017
52
2
0
40
@tosbaha hocam ilk defa mac kurdum. güncellemeyi yaptım. ekran parlaklığıyla ilgili belirttiğiniz adımları uygularken SSDT-PNLF.dsl dosyasını MaciASL ile .aml olarak kaydetmek istediğimde hata veriyor, kaydedemiyorum. Kullandığım notebook Asus X550JK-XO012D. Ekran parlaklığıyla birlikte batarya konusunda da sıkıntı yaşıyorum. Üstteki barda çıkartamıyorum ya windowstaki gibi güç modu seçemiyorum. Yardımlarınızı rica ederim.

tosbaha

PADAVAN
MODERATOR
DEVELOPER
11 Mar 2017
140
118
0
47
Öncelikle MaciASL en son versıyonunu indirin. SSDT-PNLF.dsl dosyasını açın ve File/Save As kısmına gidin ve File Format olarak ACPI Machine Language Binary i seçin. Bu dosyayı da /EFI/Clover/ACPI/patched klasörüne atın. Hata olması pek mümkün değil. Ya eski MaciASL kullanıyorsunuz veya dosyayı düzgün kaydetmemişsinizdir. Muhtemelen siz HTML olarak kaydettiniz. Ben linki text dosyasına çevirdim bir daha deneyin. Fakat bu tek başına yeterli değil. İlk sayfadaki rehberi adım adım takip edin. DSDT ve SSDT yamaları yapılmadan, kext yüklenmeden parlaklık çalışmaz. Olay sadece SSDT-PNLF.dsl dosyasından ibaret değil.

Batarya konusu için forumda başka konu açarsanız daha iyi olur. Batarya içinde DSDT dosyanızın yamalanması ve Battery Kext yüklenmesi gerek. Böylece daha rahat sonuç alırsınız. Açacağınız yeni konuya başlmadan önce bu rehbere bakarak DSDT nasıl yamalanır öğrenebilirsiniz. Yine sonuç alamazsanız o rehberde bahsedildiği gibi DSDT ve SSDT dosyalarınızı ve IORegistryExplorer (Uygulamayı indirmek için gelen Ekranda "View Raw" seçeneğine tıklayın) ile File/Save As ile alacağınız raporu ekleyerek yeni bir konu açın.

Son düzenleme:
  • Like

erenesto

APPRENTICE
29 Nis 2017
52
2
0
40
Öncelikle MaciASL en son versıyonunu indirin. SSDT-PNLF.dsl dosyasını açın ve File/Save As kısmına gidin ve File Format olarak ACPI Machine Language Binary i seçin. Bu dosyayı da /EFI/Clover/ACPI/patched klasörüne atın. Hata olması pek mümkün değil. Ya eski MaciASL kullanıyorsunuz veya dosyayı düzgün kaydetmemişsinizdir. Muhtemelen siz HTML olarak kaydettiniz. Ben linki text dosyasına çevirdim bir daha deneyin. Fakat bu tek başına yeterli değil. İlk sayfadaki rehberi adım adım takip edin. DSDT ve SSDT yamaları yapılmadan, kext yüklenmeden parlaklık çalışmaz. Olay sadece SSDT-PNLF.dsl dosyasından ibaret değil.

Batarya konusu için forumda başka konu açarsanız daha iyi olur. Batarya içinde DSDT dosyanızın yamalanması ve Battery Kext yüklenmesi gerek. Böylece daha rahat sonuç alırsınız. Açacağınız yeni konuya başlmadan önce bu rehbere bakarak DSDT nasıl yamalanır öğrenebilirsiniz. Yine sonuç alamazsanız o rehberde bahsedildiği gibi DSDT ve SSDT dosyalarınızı ve IORegistryExplorer (Uygulamayı indirmek için gelen Ekranda "View Raw" seçeneğine tıklayın) ile File/Save As ile alacağınız raporu ekleyerek yeni bir konu açın.
Hocam teşekkürler. İlk adımda hata aldım. terminale ruby edidparse.rb yazdığımda şu hatayı veriyor;

Kod:
Reading EDID from SYSTEM
edidparser.rb:21:in `<main>': undefined method `[]' for nil:NilClass (NoMethodError)

tosbaha

PADAVAN
MODERATOR
DEVELOPER
11 Mar 2017
140
118
0
47
O betik sadece ekran da hiç görüntü alamayanlar için.(Sony ve Fujıtsu laptoplar) O betiği kullanmadan 4. adımdan itibaren rehberin gerisini takip edin. Ama bu rehberin çalışması için DSDT yamalarınızın yapılması lazım. Çünkü SSDT-PNLF.dsl dosyası ve kext yamalı olmayan DSDT and SSDT ile çalışmaz. İlk adım bir öncei mesajımda belirttiğim gibi bu rehberin takip edilmesi

erenesto

APPRENTICE
29 Nis 2017
52
2
0
40
O betik sadece ekran da hiç görüntü alamayanlar için.(Sony ve Fujıtsu laptoplar) O betiği kullanmadan 4. adımdan itibaren rehberin gerisini takip edin. Ama bu rehberin çalışması için DSDT yamalarınızın yapılması lazım. Çünkü SSDT-PNLF.dsl dosyası ve kext yamalı olmayan DSDT and SSDT ile çalışmaz. İlk adım bir öncei mesajımda belirttiğim gibi bu rehberin takip edilmesi
Hocam o rehberi takip ederek yapmaya çalıştım ama ne kadar yapabildim bilmiyorum. Adımları kısaca anlatayım. Cloverda F1 VE F4 yaptım. Çıkan dosyaları bootloaderdan alıp masaüstüne taşıdım daha sonra iasl ile belirtilen komutu çalıştırdım. dsl uzantılı dosyalar oluştu. Bunlardan DSDT yi MaciASL ile açıp orada belirtilen yamaları denedim. En son Compile dediğimde hata değil uyarılar veriyordu. Belirtilen şekilde kaydedip EFI/Clover/ACPI/patched içerisine taşıdım. Restart attım ve hiç birşey değişmedi.

tosbaha

PADAVAN
MODERATOR
DEVELOPER
11 Mar 2017
140
118
0
47
EFI/Clover/ klasörünüzü ve IORegistryExplorer (Uygulamayı indirmek için gelen Ekranda "View Raw" seçeneğine tıklayın) ile File/Save As ile alacağınız raporunun hepsini zip olarak ekleyin bakayım.

tosbaha

PADAVAN
MODERATOR
DEVELOPER
11 Mar 2017
140
118
0
47
Yapılacaklar

Kextler
EFI/CLOVER/kexts/Other/GenericBrightness.kext sil

Clover config.plist
SortedOrder en alta SSDT-PNLF.aml ekle

EFI/CLOVER/patched

MaciASL indir. Preferences/Sources kısmına ekli değilse

Name Rehabman
Url http://raw.github.com/RehabMan/Laptop-DSDT-Patch/master
olacak şekilde ekle

Yapılacak yamalar

DSDT.dsl
- [syn] Fix PARSEOP_ZERO Error
- [syn] Fix ADBG Error
- [bat] ASUS N55SL/VivoBook eger bu olmazsa ([bat] ASUS G75VW)
- [igpu] Rename GFX0 to IGPU
- [sys] Add IMEI
- [sys] Add MCHC
- [sys] OS Check Fix (Windows 8)

Başka yamalar da gerekli olabilir ama şu an için bu kadarı yeterli. İsterseniz diğer yamaları da eklemeyi deneyebilirsiniz.

SSDT-1.dsl
- [syn] Remove _PSS placeholders

SSDT-7.dsl

SSDT-8.dsl
Eğer Intel karti haricinde başka kart var ise ve diğer kartı kapatmak isterseniz
- [gfx0] Disable from _INI(SSDT)

SSDT-9.dsl

Bu yamaları yaparak oluşan dosyaları File/Save As ACPI Machine Language Binary olarak kaydet.

Sonuç olarak;
EFI/CLover/patched da olacak dosyalar.
DSDT.aml --> Yamalanmış
SSDT.aml --> GitHub - Piker-Alpha/ssdtPRGen.sh: Script to generate a SSDT for Power Management ile oluşturulmuş
SSDT-0.aml -> Değiştirme
SSDT-1.aml --> Yamalanmış
SSDT-2.aml --> Değiştirme
SSDT-6.aml --> Değiştirme
SSDT-7.aml --> Yamalanmış
SSDT-8.aml --> Yamalanmış
SSDT-9.aml --> Yamalanmış
SSDT-PNLF.aml --> Rehberden alınıp MaciASL ile .aml olarak kaydedilmiş

Bundan sonra rehberi tekrar takip ederek ekran parlaklığı ayarlanabilir. Batarya içinde bir önceki mesajdaki kext yüklenmesi gerekir.

AD Engelleyici Tespit Edildi

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engelleme konusunda harika bir iş çıkarsa da, web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi ve bize destek olmak için lütfen AdBlocker’ınızı devre dışı bırakın.

AD Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler