1. hizliresim.com üzerinden resim paylaşımlarınızda resim silinir ve uyarı alırsınız. Bu yüzden farklı kaynaklara resim yükleyin.
    Uyarıyı kapat
Uyarıyı kapat
PROFİL MESAJINDAN YARDIM TALEPLERİ, BUNDAN BÖYLE İSTİSNASIZ SİLİNECEKTİR!!

AppleALC.kext ile Hackintosh Cihazlarda Ses Aktif Etmek

'OS X INFO KÜTÜPHANESİ' forumunda montezuma tarafından 27 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:

Bu Sayfayı Paylaş

1. Diğer sorunların için konu açmalısın.

Stop hovering to collapse... Click to collapse... Hover to expand... Hepsini görmek için tıklayın...
  2. Hocam ALC 3266 içinde destek sağlasanız. Teşekkürler.

Stop hovering to collapse... Click to collapse... Hover to expand... Hepsini görmek için tıklayın...
    • Sistemimi yeni kurduğum için AppleALC.kext ve Lilu kextlerini S/L/E ve L/E içine drag and drop yaptım, AppleHDA sadece EFI/Clover/Kexts/Others içinde mevcut
    • Config.plist --> ACPI--> DSDT-->Patches içinde HDAS ve HDEF yama aktif durumda
    • Sistemimde VoodooHDA.kext, HDAEnabler.kext, AppleHDADisabler.kext ve realtekALC.kext yoklar
    • AppleALC ve Lilu kext'lerinin birden fazla lokasyonda olması veya KPCM olmadan Drag&Drop ile yüklenmesi sorun olur mu?
    • Rebuild Cache olayını, KCPM'den gerçekleştirdim. Maintenance sekmesine tıkladığımda, Repair permissions işleminden sonra /L/E ve S/L/E kutucuklarını da seçip Execute yapıyorum
    • Config.plist içinde Device ID:11 yani benim ses yongası ALC221'in olması gerektiği gibi ve HDAS to HDEF aktif (kutucukta işaret yok)
    Şimdi sistemim daha önce Apple ALC ile denemelerimde ses alamamakla birlikte EFI/Clover/Kexts/Others içinde AppleHDA.kext mevcut olduğundan sanırım HDMI üzerinden ses alabiliyorum. Ancak cihaz üzerindeki ses kartı (ALC221) aktif durumda değil. Bu ses kartını şu ana kadar sadece Voodoo ile aktif edebiliyorum bu sefer benim için daha önemli olan HDMI üzerinden ses pasifleşiyor.

Sorum şu; ALC221 cihazın 2 kanal ses sürücüsü benim için çok önemli değil zira Creative Live 24Bit 5.1 USB ses kartını takınca direk tanıyor. Bu durumda HDMI üzerinden ses almam daha önemli ancak sistemi açıp kapadığımda HDMI üzerinden aldığım ses pasifleşiyor. Elle sistem açıkken HDMI kabloyu söküp takınca tekrar TV yi görüyor ve ses alabiliyorum. Bu durumu düzeltmemin bir yolu var mıdır?

AppleHDA.kext acaba sistemde (EFI/Clover/Kexts) bulunan dosyayı Sierra içindeki AppleHDA ellenmemiş dosya ile değişmek mi gerekiyor. Yada en başından beri bu şekilde Apple ALC veya kalıcı HDMI ses alamamın AppleHDA patcher ile bir işlem yapmamam ile bir ilişkisi var mı?

3. Ben konu açıldığından beri şu işlemi yapıyorum. Bir kaç kez Farklı farklı sisteme kurdum.
    Kurulum sonrası
    AppleALC.kext.zip
    Lilu.kext.zip
    bu kextleri direk EFI / CLOVER / Kexts / Order içine atıyorum.
    Config.plist --> ACPI--> DSDT-->Patches içinde HDAS ve HDEF yama aktif ve Layout Id bölümüne uygun olanı ayarlıyorum. Başka işlem yapmıyorum.
    Güncelleme yapsam bile config dosyasını ve clover dosyasını değiştirmediğim sürece otomatik tanıyor. AppleALC.kext güncelleme gelirse sadece clover içinden değiştiriyorum o kadar.
    Ayrıca AppleHDA.kext orjinal S/L/E içinde ona işlem yapmıyorum.

4. Nvidia veya Intel HDMI üzerinden ses aktif mi azizim? Sizin cihazda da Realtek mi var, Hangi chipset?

Bende AppleALC ile ses tanıtma hiç bir şekilde olmuyor gibi duruyor. AppleHDA ile HDMI konusu (elle söküp takmak) çözülse aslında çok güzel olacak. Belki de mesele Display port ile alakalı, HP bu mini kasada HDMI port kullanmayıp 2 adet DP kullanmış. Arada kullandığım dönüştürücü orjinal olmadığı için de oluyor olabilir. DP HDMI adaptörün kalitesinden emin değilim.

5. Benim imzamdaki cihaz HDMI dan ses geliyor sıkıntı yok.
    Bende ALC 3266 var vodoohda deneyebilirsin. HDMI dan ses gelmiyordu.
    Sistemi ilk kurduğunda Apple HDA kext kopyasını al S/L/E içinden sonra vodoo dene bakalım genelde cızırtı ve ses patlaması sorunu çıkarıyor ama onu da boom ile çözebilirsin. Kısmen tabiki LayoutId leri dene değiştir. Ben baya bir uğraştım son laptop için tam anlamıyla da çözülmüş sayılmaz. Kolay gelsin uğraşacaksın biraz :)

montezuma bunu beğendi.
  6. Ben HDMI kabloyu sök takla çalıştırıyorum ama kalıcı bir çözüm bakıyorum. AppleALC ile ALC221 kullanmayı artık takmıyorum sistem için gerekirse USB 5.1 Creative Live 24 native tanınıyor onu kullanırım. VoodooHDA ile ALC221 ses aktif oluyor ancak HDMI ses devre dışı kalıyor.

7. Bence sen ilk kurulum yaptığında
    Efi / clover / kexts / order içine
    AppleALC.kext.zip
    Lilu.kext.zip
    bunları kopyala
    config içinde hdef hdas aktif et layout 11 gir ve böyle bir dene sonuç ne olacak

8. İlk kurulum için tekrar uğraşmak istemiyorum azizim.
    Denilenleri farklı zamanlarda repair cache yaparak çeşitli varyasyonlarda denedim ancak olmadı. Zaten yurtdışında forumlarda da bu çipset için herkes voodoo ile başarı sağlamış o yüzden AppleALC ile artk kasmıyacağım. Sadece HDMI üzerinden kalıcı ses çıkış alabilsem bana yetecek.

mmk bunu beğendi.
  9. Merhaba , suan mikrofon ve kulaklik calisiyor ama , mikrofondan cok fazla static cizirti sesi geliyor ,
    bunun cozumu windows ' da realtek ' den noice cancelation idi. Sesimi guzel ve yuksek aliyor mikrofon ama mikrofnun kendi olusturdugu cizirti sesi cok fazla. Buna herhangi bir cozum varmi ?

Yükleniyor...
Yükleniyor...