ÇÖZÜLDÜ macOS Mojave Kurulumda Hata

S10soz_21

MASTER JEDI
MODERATOR
19 Haz 2017
2,366
429
1,851
28
Diyarbakır/Amed
Biosta Sata achi ise Legacy olarak boot etmeyi dene. Birde Efi/Clover / drivers64UEFI ve driver64 klasöründe hfsplus.efi olduğundan emin olup dene. Son olarak da imajı yeniden indirip denedin mi?

xEnon

APPRENTICE
13 Nis 2019
25
0
1
15
Biosta Sata achi ise Legacy olarak boot etmeyi dene. Birde Efi/Clover / drivers64UEFI ve driver64 klasöründe hfsplus.efi olduğundan emin olup dene. Son olarak da imajı yeniden indirip denedin mi?
hfsplus.efi dirvers64 klasöründe yok diğerinde var diğerini kopyalayıp atsam olur mu yoksa uefi klasöründeki ile diğerinin farklı olması gerekiyor mu

Evet beyler biraz gelişme kaydettim hemen açıklıyorum;
win32diskimager ile usb'yi formatladığımda diskte 3 bölüm oluşuyordu; efi bölümü ve değişik 2 bölüm daha şimdi ben o değişik 2 bölümü formatlayıp efi deki TÜM dosyaları (gizlenenlerde) oraya attım ve boot ederken uefi seçeneğini gördüm ve girdim sonuç işe;
KGEJN_f5pi7BE3RDJyO4EoZulQM--O9f.jpeg

burada YENI BIRIM dediği benim yapıştırdıpım birimin adı ancak sorun windows göstermesi
++ Ha birde EFI\BOOT'ta sadece BOOTX64.efi var bu normal mi?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
18,059
4,322
4,351
Tam olarak ne yapıyorsun anlaşılmıyor. Win32 ile imajı USB'ye yazdırdığında 3 tane bölüm oluşmaz. Sadece EFI ve macOS'İn kurulum dosyaları olan kök bölüm oluşur. Ayrıca oluşan bölümleri formatlarsan macOS kurulum dosyalarını silmiş oluyorsun. İmajı aşağıdaki programı kullanarak yazdır.
balenaEtcher - Home

xEnon

APPRENTICE
13 Nis 2019
25
0
1
15
Tam olarak ne yapıyorsun anlaşılmıyor. Win32 ile imajı USB'ye yazdırdığında 3 tane bölüm oluşmaz. Sadece EFI ve macOS'İn kurulum dosyaları olan kök bölüm oluşur. Ayrıca oluşan bölümleri formatlarsan macOS kurulum dosyalarını silmiş oluyorsun. İmajı aşağıdaki programı kullanarak yazdır.
balenaEtcher - Home
Dediğiniz gibi yaptım ancak #9 daki gibi bir ekranla karşılaştım daha az seçenek vardı sadece bir de ben neden uefi olarak boot edemiyorum onu hala anlamadım

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
18,059
4,322
4,351
Bilemiyorum. Bir yerde hata yaptığın muhakkak. Zira sistemin High Sierra ile uyumlu. Sen imajı önerdiğim program ile yazdırıyor musun? Bunu yaptıktan sonra imajın EFI'si içinde bir değişiklik yapıyor musun? BIOS ayarlarını doğru olarak yapıyor ve kurulumda USB 2.0 portu kullanıyor musun?

xEnon

APPRENTICE
13 Nis 2019
25
0
1
15
Bilemiyorum. Bir yerde hata yaptığın muhakkak. Zira sistemin High Sierra ile uyumlu. Sen imajı önerdiğim program ile yazdırıyor musun? Bunu yaptıktan sonra imajın EFI'si içinde bir değişiklik yapıyor musun? BIOS ayarlarını doğru olarak yapıyor ve kurulumda USB 2.0 portu kullanıyor musun?
imaj efisine birşey yapmıyorum biosta bulabildiğim kadar ayarların hepsini yaptım (anakart gigabyte) 2.0 kullanıyorum ancak şu sıralar pek ilgilenemiyorum başka işlerim olduğu için

xEnon

APPRENTICE
13 Nis 2019
25
0
1
15
Tamam müsait olup enerjini buna verdiğinde devam ederiz.
Tamamdır bu sorunu çözdüm. Şu yöntemle çözdüm, ilk önce raw dosyasını tekrar yazdırdım sonrasında oluşan 3 bölümden (biri formatsızdı) o formatsız olanı formatlayıp içine efi klasöründeki dosyaları kopyaladım, daha sonra uefi olarak boot ettim ve kurulumu tamamladım. Şu an ise eksik olan şeyler şunlar; NVidia ekran kartım için sürücü (birazdan 3. kez kurulum yapıcam), Clover Bootloader (istediğim config dosyasını oluşturamadım ve hdd'me Clover kuramadım daha doğrusu kurdum ancak uefi olarak boot edemediğim için x64 hatası alıyorum). Bu sorunlar için yeni konu açmam gerekir mi yoksa buradan devam edeyim mi?