AppleALC.kext ile Hackintosh Cihazlarda Ses Aktif Etmek

asamiel

APPRENTICE
2 Nis 2017
12
1
0
25
Aynen konuda anlatıldığı gibi kurulumu yaptım ama sürekli resimdeki hatayı alıyorum, düzeltemediğimden tekrardan sierra kurulumu da yaptım ve yine applealc kurulumunu gerçekleştirdim ama burda kalıyor tekrardan;
cmCyJ2ydUGjP51YOUbdwA71ntgubvnlm.jpeg

Ses kartı modelim ALC899 listede de var.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
16,907
4,056
4,351
Sistem bilgilerini ayrıntılı paylaşıp tam olarak neler yaptığını yaz.

asamiel

APPRENTICE
2 Nis 2017
12
1
0
25
İşlemci: Intel i7 6700HQ
Ekran kartı Intel HD530 + Nvidia GTX 960M
RAM: 16GB DDR4 Bellek
Ses Kartı: ALC899
Command info ile sorguladım ilk olarak 0x100003 verdi sonuç olarak listede de var. VoodooHDA.kext, HDAEnabler.kext, AppleHDADisabler.kext, realtekALC.kext bunlardan biri varmı diye kontrol ettim, AppleHDADisabler.kext vardı ve kaldırdım.
AppleALC.kext ve Lilu.kex dosyalarını kext programı ile kurulumunu gerçekleştirdim, rebuild cache yaptım. config dosyamda audio inject e 1 yazdım, DSDT patches deki ifade bende zaten yazılı olduğundan ellemedim. Daha sonra yeniden başlattım ve durum bu. Üstelik sistemi de 2 defa kurup denedim yine bu durumda kalıyorum.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
16,907
4,056
4,351
Kullandığın Sierra sürümü nedir? Ek olarak CLover güncel sürümü kullandığından ve Config dosyandan Inject Kext= Yes olarak işaretli olduğundan emin ol.
Ayrıca;
Kod:
12: "System uptime in nanoseconds" Hatası Alıyorum
BIOS ayarlarının doğru olduğundan emin olun.
USB 3.0 portu kullanıyorsanız USB 2.0 portu kullanın.
USB 3.0 Flash Disk kullanıyorsanız USB 2.0 kullanın.
BIOS UEFI ise Legacy olarak deneyin.
Clover Boot Menü / Options / Boot ARG içine cpus=1 komutunu ekleyin.
EFI / CLOVER / Kexts / Others içinde ki kextleri FakeSMC.kext dışındakilerinin yedeğini aldıktan sonra silip tekrar deneyin.
Clover Boot Menü / Options / Graphics/ Inject Intel işaretli yada işaretli olmadan deneyin.
Clover Boot Menü / Options / Graphics/ Inject EDID işaretli yada işaretli olmadan deneyin.
USB /EFI içindeki Kurulum Sonrası Araçlar / Config dosyaları klasöründen donanımınıza uygun olanını belirleyip yine aynı klasördeki rehbere göre hazırlayıp kullanın.

asamiel

APPRENTICE
2 Nis 2017
12
1
0
25
Sitedeki güncel sürümü kullanıyorum macOS Sierra 10.12.4 Güncel Kurulum İmajı | osxinfo . Config dosyamda da Inject Kext=Yes olarak işaretli. Diğer söylediklerinizi de konudan okuyup denemiştim. Sanırım tekrardan sistemi kurmam gerekicek, Aslında VoodooHDA ile en azından ses çıkışı alabiliyordum ama onda da 2+1 hoparlör var benim laptopumda sadece hoparlörden 1 tanesini çalışıyor.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
16,907
4,056
4,351
Sistemi kurduktan sonra ilk yapacağın şey AppleHDA yedeğini almak olsun (System / Lİbrary / Extensions). Ardından ses için denemeler yaptığında AppleHDA değişirse bu yedek ile orijinal yüklemesini yapabilirsin. AppleALC kextlerini EFI / CLOVER / Kexts / Others içine kur bu arada. Ve AppleACL ile sonuca ulaşamazsan VoodooHDA 2.8.9 Ses Kurulum Paketi ile denersin.

asamiel

APPRENTICE
2 Nis 2017
12
1
0
25
Tamam teşekkür ederim dediğiniz gibi bu sefer applehda yedeği alarak gidicem en baştan.

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
18 Nis 2017
1,630
559
0
İstanbul
Ne yazık ki ben çalıştıramadım :(
Rehberde belirtildiği gibi adım adım işlemleri uyguladım fakat yapamadım sanırım.
Yalnız sormam ve belirtmem gereken bir kaç şey var;
  • Sistemimi yeni kurduğum için ve ses ile ilgili herhangi bir kext kurmadığımdan dolayı, AppleHDA yedeğini almadım. Acaba bunu uygulamamamda olumsuz bir etki bırakır mı?
  • Config.plist --> ACPI--> DSDT-->Patches içinde yamalamama gerek kalmamıştı çünkü bu yama zaten mevcuttu
  • Sistemimde VoodooHDA.kext, HDAEnabler.kext, AppleHDADisabler.kext ve realtekALC.kext arattığımda bulamadım. Aramaya güvenmeyerek bizzat extensions olan klasörleri kontrol ettim, fakat onlarda da bu 4 kext'i bulamadım :(
  • AppleALC ve Lilu kext'lerini, KCPM ile /Library/Extentions klasörüne yüklemiş oldum. Bu doğru mudur?
  • Rebuild Cache olayını, KCPM'den gerçekleştirdim. Maintenance sekmesine tıkladığımda, Repair permissions'da bulunan kutucuklardaki tikleri kaldırıp, altta ''Rebuild system and kexts caches of the target volume'' kutucuğunu işaretleyerek ''Execute'' butonuna basıyorum.
  • İlk Sierra kurulumumda, sesi aktive ettim ama nasıl aktive ettiğimi hatırlamıyorum. Grafik ile ilgili sorunlarla uğraşırken sesin o k adar da önemli olmadığını düşündüm fakat şu an bütün sistem tamam olmasına rağmen, ciddi ses sorunu yaşamıyorum. Daha önce aynı sistemde (Mac OS Sierra 10.12.4) sesi duymamış olsaydım, umudumu keserdim ama ses ile ilgili gözden kaçırdığım bir şey var ve ben onu bulamadım.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
16,907
4,056
4,351
Sistemimi yeni kurduğum için ve ses ile ilgili herhangi bir kext kurmadığımdan dolayı, AppleHDA yedeğini almadım. Acaba bunu uygulamamamda olumsuz bir etki bırakır mı?
AppleHDA yedeği almaktaki amaç, eğer editlenmiş bir AppleHDA ile ses kurulumu gerçekleştirmek istersen ve başarısız olursan, AppleALC yöntemini deneyebilmen için gerekli. Zira AppleALC çalışması için düzenlenmemiş AppleHDA olması gerekiyor. Eğer sen herhangi bir farklı ses kurulumu teşebbüsünde bulunmadıysan sorun yoktur.
Config.plist --> ACPI--> DSDT-->Patches içinde yamalamama gerek kalmamıştı çünkü bu yama zaten mevcuttu
Aynen. Bu zaten ekli.
Sistemimde VoodooHDA.kext, HDAEnabler.kext, AppleHDADisabler.kext ve realtekALC.kext arattığımda bulamadım. Aramaya güvenmeyerek bizzat extensions olan klasörleri kontrol ettim, fakat onlarda da bu 4 kext'i bulamadım
Olmaması iyi. İlk alıntıladığımda belirtttim.
Rebuild Cache olayını, KCPM'den gerçekleştirdim. Maintenance sekmesine tıkladığımda, Repair permissions'da bulunan kutucuklardaki tikleri kaldırıp, altta ''Rebuild system and kexts caches of the target volume'' kutucuğunu işaretleyerek ''Execute'' butonuna basıyorum.
Doğru yapıyorsun.
İlk Sierra kurulumumda, sesi aktive ettim ama nasıl aktive ettiğimi hatırlamıyorum. Grafik ile ilgili sorunlarla uğraşırken sesin o k adar da önemli olmadığını düşündüm fakat şu an bütün sistem tamam olmasına rağmen, ciddi ses sorunu yaşamıyorum. Daha önce aynı sistemde (Mac OS Sierra 10.12.4) sesi duymamış olsaydım, umudumu keserdim ama ses ile ilgili gözden kaçırdığım bir şey var ve ben onu bulamadım.
Config/ Devices / Audio içinde uygun Layout-ID girdiğinden emin ol. Ek olarak AppleALC eski sürümünü dene;
522 KB 1.0.19.RELEASE.zip
Bunu denemeden önce mevcut olan AppleALC ve Lilu kext'lerinş kaldırç Rebuild Cache yap, sistemi yeniden başlat ve bu kexti kur. Ardından tekrar rebuild cache ve yeniden sistem başlat. Son olarak Sistem ayarları / Ses / Input içinden İnternal Speakers seçili olarak sesin tanınıp tanınmadığını kontrol et.

• Like
Tepkiler: baris_karaer

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
18 Nis 2017
1,630
559
0
İstanbul
Hemen deneyip gelişmeleri buradan aktarıyorum :)

Malesef yine olmadı, söylenileni birebir uyguladım fakat benim kaçırdığım bir şeyler var, eminim. Altta resimlerle de belirttim

baris_karaer

MASTER JEDI
MODERATOR
18 Nis 2017
1,630
559
0
İstanbul
Bu yöntemi de (Voodoo 2.8.7, 2.8.8 ve 2.8.9) daha önceki kurulumlarımda denemiştim ama sonuç alamamıştım. Tabii vazgeçmek yok, gerekirse Python dilinde uygulama yazarız. Yeter ki rehberimiz bize yol göstersin :)

Yarın da bu yöntemi deneyeceğim. ses konusunda başarılı olabilirsem, gereken açıklamaları başarılı kurulum konusunda paylaşacağım.. :)

• Like
Tepkiler: montezuma

TolgaOz

APPRENTICE
30 Nis 2017
25
1
0
22
Hocam Asus X550VX-DM263TC cihazımda Realtek ALC 3236 var bu kodec için id bulamadım rica etsem yardımcı olabilir misiniz ?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
16,907
4,056
4,351
Denemen gereken ID'ler;
  • 4
  • 5
  • 28
  • 29
Bunları Config / Devices Audio içine gireceksin;
Screen Shot 2017-05-04 at 18.54.53.png

TolgaOz

APPRENTICE
30 Nis 2017
25
1
0
22
Layout 3 seçili geldi ilk başta. Listede olmamasına rağmen ses kalitesi ve yüksekliği en iyi olan 3 çıktı saygılar sorun çözüldü.

• Like
Tepkiler: montezuma