Packard Bell TE69HW-611TK Sierra Kurulum Sonrası Ses Tanıtmak

mkartalaydin

APPRENTICE
9 Eyl 2017
37
12
21
35
İstanbul
Merhabalar arkadaşlar Montezuma arkadaşımızın paylaştığı imaj dosyasıyla

Packard Bell TE69HW-611TK laptopuma sorunsuz şekilde kurulumu yaptım, kurulumda ve USB hazırlarken vs.
hiçbir problem yaşamadım.

Ancak Wifi Kartım Atheros AR956X sanırım bu uyumsuzmuş OS X ile çalışmadı, artık alacağız uyumlu USB Card.

Bir de ses kartımı ne yaptıysam yükleyemedim. Realtek ALC282 modeli ses kartım. Bu 2 problem dışında herşey sorunsuz çalıştı.

Forumda yeniyim umarım hatalı yere hatalı konu açmamışımdır, saygılar. (Kext yükleme özürlüyüm galiba uzman arkadaşlar bana yardımcı olurlarsa sevinirim)

cptnmhmt

PADAVAN
1 Mar 2017
117
43
71
32
Yükleyeceğiniz kext'i masaüstüne atıp öyle yükleyin.

Klasör içinde olunca kext yükleyici program kext'i terminal'den açtığı için dizin içinde Türkçe karakter içeren bir klasör ismini okuyamıyor.
Örneğin "adsız klasör" adında bir klasör oluşturup kext'leri buradan yüklemeye çalışırsanız başarısız olursunuz.

mkartalaydin

APPRENTICE
9 Eyl 2017
37
12
21
35
İstanbul
Hocam Merhabalar;
Dün Ethernet ve Ses problemlerini giderdim Realtek ALC282 ve Broadcom Ethernet'i tanıttım zaten Wifi Cardım uyumsuz ona bir çözüm aramadım.

Tek sorunum kaldı, Intel HD 4400 Graphic Card'ı tanıtamadım ne yaptıysam 4MB görünüyor.
Tabiki çeşitli denemler yaptım ama başaramadım.

Yardımcı olur musunuz ?

mkartalaydin

APPRENTICE
9 Eyl 2017
37
12
21
35
İstanbul
Ekran kartı için şu config dosyasını kullan ve FakePCIID ve FakePCIID_Intel_HD_Graphics kextlerini kur.
Teşekkür ederim deneyip yazacağım mutlaka.

Hocam benim bir sorunum da şu; USB Olmadan boot etme rehberindekileri harfiyen yapıyorum. Multibeast ile veya Clover Bootloader ile UEFI mod seçerek Boot ediyorum. Ama resetten sonra hep siyah ekranda kayan yazılar (-v Verbose Mod sanırım ) şeklinde açılıyor. Bu işlemi windows gibi logo ile açılır şekile getirmek için ne yapmam lazım.

Ben USB den kurulumu yapıp bitirdikten sonra ilk iş USB Olmadan boot etmeyi kuruyorum.
İlk yaptığımda siyah ekranda yasaklama işareti geldi. 2. kurulumdan sonra boot ederken ekranımda /sbin/ root/# falan gibi yazı çıkmaya başladı o ekrana exit yazmadan açılmıyor sistemim aynı windows da devam etmek için F1 e basın der gibi bir ekran bu konuyu nasıl çözebilirim

cptnmhmt

PADAVAN
1 Mar 2017
117
43
71
32
Hocam benim bir sorunum da şu; USB Olmadan boot etme rehberindekileri harfiyen yapıyorum. Multibeast ile veya Clover Bootloader ile UEFI mod seçerek Boot ediyorum. Ama resetten sonra hep siyah ekranda kayan yazılar (-v Verbose Mod sanırım ) şeklinde açılıyor. Bu işlemi windows gibi logo ile açılır şekile getirmek için ne yapmam lazım.
clover configurator ile config dosyasını aç. boot sekmesinden arguments bölümünde "Verbose (-v)" yanındaki tiki kaldır ve kaydet.

Ben USB den kurulumu yapıp bitirdikten sonra ilk iş USB Olmadan boot etmeyi kuruyorum.
İlk yaptığımda siyah ekranda yasaklama işareti geldi. 2. kurulumdan sonra boot ederken ekranımda /sbin/ root/# falan gibi yazı çıkmaya başladı o ekrana exit yazmadan açılmıyor sistemim aynı windows da devam etmek için F1 e basın der gibi bir ekran bu konuyu nasıl çözebilirim
Zaten ilk olarak usb olmadan boot etme işini halletmek gerekiyor. Zira usb'den boot edildiğinde sistem hard disk içindeki değil, usb içindeki config dosyasını okuyarak boot ediyor diye biliyorum. Yani normalde düzenlediğin config dosyasını okumuyor. Exit yazmadan açılma sorununu nasıl çözüleceğini bilmiyorum böyle bir sorunu ilk defa gördüm. Clover klasörü içinde bulunamayan bir dosyadan dolayı olabilir. Şu videodaki adımları yaparsan sorunun belki çözülebilir:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Konu, başarılı kurulum için yeterli değil. Bir çok sorun çözülmediği gibi, kurulum adımları hakkında da yeterli bilgi yok. Konu Sierra kategorisi altına taşındı.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

mkartalaydin

APPRENTICE
9 Eyl 2017
37
12
21
35
İstanbul
Hocam Tekrar Merhaba;

1 haftadır gerçekten ciddi anlamda bu iş için uğraşıyorum her akşam. Web tasarım işiyle uğraşmamdan dolayı modelini belirttiğim bu cihazı
Ethernet,Ses ve Grafik Kartı (Intel HD 4400 olarak) başarılı şekilde Sierra olarak kurmam gerekiyor.

a- ) Şimdi Sierra'yı USB den kurmada sıkıntı yok başarılı kurulum yapıyorum. Kurulumu yaptıktan sonra Clover Bootloader ile UEFI BIOS olduğu için UEFI sistemler için olan seçeneği seçiyorum. Çünkü Windows part yok sadece Sierra olsun istemiştim. Bunu seçtiğimde de siyah ekran çıkıyor kalıyor. Acaba BIOS UEFI olsa da bu video ki gibi MBR olanı mı seçmem gerekiyor ? USB olmadan boot edebilmem için ?

b- Ses Kartını sorunsuz şekilde ALC282 kext ile hemen kurabiliyorum orada da sorunum yok.
c- Ethernet Kartımı da Broadcom için uygun olan kext ile tanıtıyorum burada da sorun yaşamıyorum.
d- Wifi kartımı MAC os desteklemiyor ona takılmıyorum Ethernet işimi görüyor.
e- EN ÖNEMLİ problemim benim bu. Şimdi hocam Laptopta AMD Radeon HD 8750 kart var bunu zaten WİFİ gibi desteklemiyor onu kabul ettim eyvallah. Ekstaradan Onboard kart olarak INTEL HD 4400 var. Bunun kext dosyalarını indiriyorum Rehabman mı ne onun arşivinde var.

Şimdi ekran kartı ile ilgili hiçbir işlem yapmadığımda Sierra da 4MB olarak görünüyordu. Yüklemem gereken kext ler araştırdığıma göre
FakePCIID.kext ve FakePCIID_Intel_HD_Graphics.kext bunlarmış. Bunu da kurdum, kurduktan sonra EFI yı clover configurator ile mount edip, config.list dosyasını açıyorum.
10.10 OS X Intel HD4200/HD4400/HD4600 için Grafik Tanıtmak | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu bu linkteki aşamayı yapıyorum hocam aşama aşama Fake ID= 0x04128086 ve Platform ID= 0x0a260006 olacak şekilde ayarlıyorum. Bunları yapıp kaydedip restart ettikten sonra, 4MB olarak görünen ekran kartım 1536 mı ne olarak değer alıyor. Ama tüm bunlara rağmen ekran boot ederken bazen ya siyah ekranda kalıyor, tekrar reset atınca toparlıyor, bazen titreye titreye açılıyor, ve HDMI çıkışından televizyona falan bağlamak istediğimde TV de sadece siyah ekran gösteriyor. Bunun sebebi şu alttai aşamayı atladığımdan olabilir mi nasıl yapacağımı bilemediğimden yapamadım

*Kimi durumlarda 0x0a260006 platform-id kullanıldığında ekranda bozukluklar olabilir. ( Özellikle Menü Bar’da) Bunun çözümü için 9mb cursor framebuffer yaması gerekebilir. ?

Özetle tüm yaşadığım problem bunlar. Aslında sağlıklı bir USB olmadan boot etme işlemi ve ekran kartının verimli çalışması noktalarında takıldım.

Bir de her reset attığımda siyah ekranda iken Device mount read-only Single Mode gibi bir yazı geliyor sbin/fsck gibi bişeyler yazıyor orada, oraya exit yazıp Enter basınca açılıyor ama her defasında exit yazma zorunluluğu yaşıyorum.

Lütfen bana yardımcı olun. Saygılar hepinize

Moderatörün son düzenlenenleri:

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
a- ) Şimdi Sierra'yı USB den kurmada sıkıntı yok başarılı kurulum yapıyorum. Kurulumu yaptıktan sonra Clover Bootloader ile UEFI BIOS olduğu için UEFI sistemler için olan seçeneği seçiyorum. Çünkü Windows part yok sadece Sierra olsun istemiştim. Bunu seçtiğimde de siyah ekran çıkıyor kalıyor. Acaba BIOS UEFI olsa da bu video ki gibi MBR olanı mı seçmem gerekiyor ? USB olmadan boot edebilmem için ?
BUrada önemli olan macoS kurulumunda diskini nasıl formatladığın. Sen diskini MBR olarak formatladıysan UEFI olarak başlatamazsın.
Ekran tanıtmak için yanlış rehber takip ediyorsun. Takip etmen gereken aşağıdaki olmalı;
10.11 ve Sonrası için Intel HD4200/HD4400/HD4600/HD5600 Tanıtmak | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu
Ek olarak kurulum imajı içinde öntanımlı olarak yüklü kextler sayesinde boot grafik kırılmaları vs için çözüm ürettik.
macOS Sierra 10.12.6 Güncel Kurulum İmajı | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

mkartalaydin

APPRENTICE
9 Eyl 2017
37
12
21
35
İstanbul
BUrada önemli olan macoS kurulumunda diskini nasıl formatladığın. Sen diskini MBR olarak formatladıysan UEFI olarak başlatamazsın.
Ekran tanıtmak için yanlış rehber takip ediyorsun. Takip etmen gereken aşağıdaki olmalı;
10.11 ve Sonrası için Intel HD4200/HD4400/HD4600/HD5600 Tanıtmak | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu
Ek olarak kurulum imajı içinde öntanımlı olarak yüklü kextler sayesinde boot grafik kırılmaları vs için çözüm ürettik.
macOS Sierra 10.12.6 Güncel Kurulum İmajı | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu
teşekkürler, güncel imajı indirip kurarak tekrar deneyeceğim umarım başarılı olur bu defa.