VMware ile Sierra Kurulumu

esbab

APPRENTICE
10 Ocak 2017
35
11
0
53
Merhaba Arkadaşlar.
Malumunuz Mac işletim sistemine yabancı biriyim, iki sorum/ sorunum var;
Sistemim destekliyormu diye vmware ile denemek istedim kurulum tamamlandı ama 8. adımda 4.aşamaya kadar geliyorum ama iso yu kabul etmiyor dolayısıyla tam ekran kullanamıyorum.

Diğer sorunum ise motu ses kartı kullanıyorum driver nasıl yükleyebilirim, ayrıca müzik programı olarak cubase ve Logic kullanıyorum bunları nasıl kuracağımı bilemiyorum ( Windows ta direk setup tıkla devam et olurdu ama burda bilemedim ) yardımcı olabilirmisiniz?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Merhaba Arkadaşlar.
Malumunuz Mac işletim sistemine yabancı biriyim, iki sorum/ sorunum var;
Sistemim destekliyormu diye vmware ile denemek istedim kurulum tamamlandı ama 8. adımda 4.aşamaya kadar geliyorum ama iso yu kabul etmiyor dolayısıyla tam ekran kullanamıyorum.

Diğer sorunum ise motu ses kartı kullanıyorum driver nasıl yükleyebilirim, ayrıca müzik programı olarak cubase ve Logic kullanıyorum bunları nasıl kuracağımı bilemiyorum ( Windows ta direk setup tıkla devam et olurdu ama burda bilemedim ) yardımcı olabilirmisiniz?
Normalde kurulumdan sonra grafik etkinleştirilmek için gerekli eklenti VMware otomatik olarak kurması lazım. Senin ISO dosyası ile yaşadığın sorun nedir? Ek olarak sanalda ses tanıtmak zor olabilir. Senin ses kartının tam modeli nedir? Paylaşırsan bir fikir verebilirim. Ve sistem bilgilerini ayrıntılı paylaşırsan daha bir aydınlatıcı olacak. :)

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
8 GB Sapphire RX 580 & HD 530
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Broadcom BCM43xx - I211 Gigabit Ethernet
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like
Tepkiler: esbab

esbab

APPRENTICE
10 Ocak 2017
35
11
0
53
Normalde kurulumdan sonra grafik etkinleştirilmek için gerekli eklenti VMware otomatik olarak kurması lazım. Senin ISO dosyası ile yaşadığın sorun nedir? Ek olarak sanalda ses tanıtmak zor olabilir. Senin ses kartının tam modeli nedir? Paylaşırsan bir fikir verebilirim. Ve sistem bilgilerini ayrıntılı paylaşırsan daha bir aydınlatıcı olacak. :)
Üstadım önceki açtığım dell latitude 6520 başlıklı konuda detayları yazmıştım şimdi cepten kopyalayamadım stüdyoya geçtiğimde detay yazarım İnșallah.

Ses kartım motu hybrid ultralite mk3.
Ses kartını tanıtmadan da görüyor ama kartın driver ve arayüz ola cuemix yazılımı yüklenmesi gerekiyor onu yapamadım.

Ekran kartı bölümü için indirdigim iso yolunu gösterdikten sonra ok basınca hata alıyorum.

Son olarak şunu sorayım. Acaba sanal kurduğum için mi bilgisayardaki 2. Hdd yi göremedim yoksa bunun farklı bir sebebi mi var.
Ses kartının driver vs. Yüklemeleri orda idi ulaşamadım sonra sierrada internete bağlanıp indirdim ama kuramadım.

Uzun oldu ama kısaca anlatamadım :( ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

ALE-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Ses kartını tanıtmadan da görüyor ama kartın driver ve arayüz ola cuemix yazılımı yüklenmesi gerekiyor onu yapamadım.
Yapamadığın kısım nedir? Nasıl bir hata veriyor? Biraz daha ayrıntı vermelisin.
Ekran kartı bölümü için indirdigim iso yolunu gösterdikten sonra ok basınca hata alıyorum.
Yine aynı soruyu sormak durumundayım; Aldığın hata nedir? Bunu ayrıntılamalısın.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like

esbab

APPRENTICE
10 Ocak 2017
35
11
0
53
Yapamadığın kısım nedir? Nasıl bir hata veriyor? Biraz daha ayrıntı vermelisin.

Yine aynı soruyu sormak durumundayım; Aldığın hata nedir? Bunu ayrıntılamalısın.
Üstadım stüdyoya geçtiğimde resim olarak ekran görüntüsü paylaşırım bunları ön bilgi olarak yazdım.

Açılışta gelen uyarılar.
7YGzNOl4VZCydNye1ZxHKs4gj-2kK4RY.jpeg

Sierra kurulumundan sonra vmwarede tam ekran görünmesi için takip ettiğim önerge ve aldığım hata uyarısı ise şöyle

7YGzNOl4VZCydNye1ZxHKs4gj-2kK4RY.jpeg

Moderatörün son düzenlenenleri:
  • Like
Tepkiler: montezuma

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
CD / DVD'nin bağlantısı kesip denemelisin. Ayrıca VM penceresi altında ki ikonlarda Tools install diye bir seçenek olması lazımdı. Bir kontrol eder misin?

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like

esbab

APPRENTICE
10 Ocak 2017
35
11
0
53
Dün mesajınızdan sonra VmWare Tools diye birşey çıktı masa üstünde tıklayıp yükleme yaptım. Sonrasında İTons ve Sierra 10.12.3 güncellemesi geldi başlattım ve gittim ama gece yarısı stüdyoya döndüm hala bitmemişti açık bırakıp eve gittim.

Demin geldim bitmiş yeniden başlatılmıştı açtım. Eskiden mp4 videolar oynatılabiliyordu ses dosyalarını oynatamıyordum, şimdi mp4 lerden de ses gelmiyor görüntü var ses yok, ses dosyalarıda çalmaya başlamıyor :(

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
10.12.3 için VMware tools güncel değil. Tekrar temiz kurulum yap. Bu sefer güncelleme yapma. Ayrıca neden güncelleme yapıyorsun? Zaten kurduğun sistem sanal. ;) Bunu MacOS deneyimlemek için kullan, ana sistem olarak kullanmak için değil.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

esbab

APPRENTICE
10 Ocak 2017
35
11
0
53
Üstadım ses kartını tam tanıyacağını bilsem dualboot denerdim.

Dün pdf, Word, Excell, PPT denedim belkide ek yazılım yüklemesini bilmediğimden mevcut haliyle pek sarmadı beni, ofis 2010 kadar cazip gelmedi.

Ayrıca Yine sanal olduğundan mı bilemedim ben windows tan daha hızlı olmasını beklerken çok ağır işliyor. Birkaç sorum olacak.

1. Laptop taki 2. diski çıkarıp ssd yi 2ye bölerek bir bölümüne sierra kurmamı tavsiye edermisiniz?
2. Böyle yaparsam diske tanımlı w10 lisans hakkımı kaybedermiyim?
3. Sierra ve w10 kurduktan sonra 2.diski taskarsam sorunsuz çalışırmı? Mevcut durumda 2.disk teki bölümleri göremiyorum.
4. USB boot w10 flashdiskim var ama hazırlarken MBR mi UEFİ mi tercih ettiğimi hatırlamıyorum bunu nasıl anlayabilirim? Mevcut kurulumumu onunla yapmıtım ve SSD tek parçadır.

Sorularıma ayrı ayrı ve tek tek cevaplarsanız size zahmet olacak ama benim çok ihtiyacım var, çünkü sanaldan kullanmak birşey ifade etmedi.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
Laptop taki 2. diski çıkarıp ssd yi 2ye bölerek bir bölümüne sierra kurmamı tavsiye edermisiniz?
Eğer harici bir diskin varsa buna kurulum yap. Yoksa diski 2'ye bölüp kurabilirsin.
Böyle yaparsam diske tanımlı w10 lisans hakkımı kaybedermiyim?
Wİn 10 lisansın gitmez

Sierra ve w10 kurduktan sonra 2.diski taskarsam sorunsuz çalışırmı? Mevcut durumda 2.disk teki bölümleri göremiyorum.
Çalışır

USB boot w10 flashdiskim var ama hazırlarken MBR mi UEFİ mi tercih ettiğimi hatırlamıyorum bunu nasıl anlayabilirim? Mevcut kurulumumu onunla yapmıtım ve SSD tek parçadır.
Sen kurulumu bitirdikten sonra kurulum şekline göre yapacaksın ayarlarını.
Şu rehberi incelersen sorularının cevaplarını ayrtıntılı olarak bulabilirsin.
Clover ile OS X Kurulumu

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like

esbab

APPRENTICE
10 Ocak 2017
35
11
0
53
Sayenizde cesaretimi toplamış bulunmaktayım, 2.disk teki bir bölümü boşaltmaya başladım, sadece orayı biçimlendirmek yeterli olurmu? Disk teki Tüm bölümleri biçimlendirip sonradan bölmem gerekmiyordur inșallah.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like

esbab

APPRENTICE
10 Ocak 2017
35
11
0
53
Hocam tekrar okudum onları daha önce okumama rağmen, ama usb den yükleme ekranını görünce
ilk osx olanı tıklıyorum uzun bir zaman diliminde ekrana çıkan yazılar her satırı 5 dk. Arayla yukarı kayıyor ama birşey olmuyor

Daha sonra reset atıp yanındakini, altındakini tek tek denedim disk izlencesi falan gelmiyor.

Bu arada bios ta uefi veya efi ve bootsecurity ibarelerini göremedim.

Nerde yanlış yapiyorum acaba kaç saattir oturduğum yerde kurudum ama birşey yapamadım :(

esbab

APPRENTICE
10 Ocak 2017
35
11
0
53
O kadar bakmama rağmen yeni gördüm. BIOS' ta UEFI seçili durumda ama OS X yükleme geçtikten sonra donanım listesi falan çıkıyor. Voodoo mouse gibisinden bir şeyden sonrasını getiremiyo,r takılıp kalıyor, kafayı yiyeceğim. Sanırım Win 10' dan fazla uzaklaşmadan tekrar ona döneceğim. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. :(

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
@esbab kimse kolay olacağını söylemedi. Belki farketmişsindir, bir çok konu açılıyor sorunlar ile alakalı. Her sorun için neredeyse yüzlerce mesaj yazıyorum çözüm üretmek adına. Nihayetinde çoğuna üretiyoruz ancak kolay olmuyor. Sabır istiyor bu iş.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

esbab

APPRENTICE
10 Ocak 2017
35
11
0
53
Yanlış anlaşılmasın sitemim siz güzel insanlara değil başarısız olmanın ve zaman kaybının üzüntüsünü paylaştım.

Bilgisayar da olmadığı için telefonla çektiğim ekran görüntüsü paylaşamadım.
İlk fırsatta yüklerim belki daha iyi anlaşılır.
Kolaylıklar diliyorum.

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
@esbab dostum ne demek. Yanlış anlaşılacak bir şey yok. Şunu anlatmaya çalışıyorum; Mac olmayan bir donanıma MacOS işletim sistemi kurmaya çalışıyoruz. Mesele bu. KOlay değil. Ama kurulduğunda da bütün eziyetlere değiyor. ;)

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4
  • Like

esbab

APPRENTICE
10 Ocak 2017
35
11
0
53
Ben bir donanım hatası seziyor ama birtürlü anlayamıyorum. Bios ta UEFI seçili.
çektiğim ekran görüntüleri aşağıdaki gibidir.
PeEDGoccbQgx7phYp-OD8CqGJxY0XCWE.jpeg

Hata veren kısım
PeEDGoccbQgx7phYp-OD8CqGJxY0XCWE.jpeg

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
29,790
7,584
4,401
BIOS Legacy olarak dene.
USB / EFI / CLOVER / Kexts / Others içinden Fak-eSMC.kext dışındaki kextlerin yedeklerini aldıklarını silip bir daha dene.

BootLoader
OpenCore 0.6.4
Anakart Modeli
Asus Z170 Deluxe
İşlemci Modeli
Intel i7 6700K
Grafik Kartı
Ses Kartı Modeli
ALC 1150
Ağ Aygıtları
Disk ve RAM
500GB NVMe & 32 GB DDR4

esbab

APPRENTICE
10 Ocak 2017
35
11
0
53
BIOS Legacy olarak dene.
USB / EFI / CLOVER / Kexts / Others içinden Fak-eSMC.kext dışındaki kextlerin yedeklerini aldıklarını silip bir daha dene.
Legacy olarak ta denendi usb içine bilgisayar açılmadığı için giremiyorum, açılan menü'den yapmam gerekiyorsa onu bilmiyorum.
3 no lu resimde alttaki başlıkları da okudum ilki sonuçsuz bir işlem yaptı diğerlerinden de birşey anlamadım, windows logoları da anlam ifade etmedi, bilgisayarsız kaldık :(