AppleALC.kext ile Hackintosh Cihazlarda Ses Aktif Etmek

bfo

APPRENTICE
27 Eki 2018
7
0
0
20
Birde şunu sorayım güncel kextler ile mi deniyorsun?
Güncel kext leri indirdim, Lilu.kext(1.2.8) ve AppleALC.kext(1.3.3). KCMP Utility Pro ile /L/E altına kurdum,rebuild cache yaptım,ardından tek tek tüm layout id leri tekrar denedim, bir sonuç alamadım.
burda denilenleri de yaptım yine olmadı.
Config.plist inde hdu ve hdef acpi yamalarını etkinleştirip dene
config.plist imde hdu gibi birşey göremedim. hdef olan da aktif zaten(disabled kutusu işaretli değil)

Birde Sistem/Kitaplık /Extentions yolunda Applehdadisabled.kext olup olmadığını kontrol edin.
Sistem/Kitaplık /Extentions yolunda Applehdadisabled.kext yok

başka önerebileceğiniz bir yol var mı?
Makinem Lenovo v310 15ikb 80t300bgtx eğer bir yardımı olacaksa.

S10soz_21

MASTER JEDI
MODERATOR
19 Haz 2017
2,234
410
1,851
28
Diyarbakır/Amed
@bfo ilk önce yamalı dsdt kullanıyormusun? Birde voodoo kurulumu? Eğer bunları kullanmıyorsan; İlk önce
Apple alc ve lilu güncel kexlerin yedeğini al. Sonra ApplaAlc, lilu ve yamalı applehda kexti sil. Daha sonrada bu kexleri efi/clover/kext/other e kopyala ve imajın içinde applehda kexti S/K/E yükle. Ardındanda smbios kimliğini değiştirip yeniden başlattıktan sonra eski smbios dönüp tekrar yeniden başlatıp id ler ile dene. Birde config dosyanda devices kısmının properties layout olup olmadığını kontrol et. Eğer varsa siliip dene tabi config dosyanın yedeğini de al bu arada.

linuxcu

APPRENTICE
4 Eki 2017
64
2
21
30
AppleALC'nin desteklediği Ses Kodekleri içerisinde benim ses driverim hangisi bulamadım dcpımanagerlede baktım göstermiyor hp probook 4540s

uisik34

PADAVAN
20 Nis 2018
116
12
71
38
AppleALC'nin desteklediği Ses Kodekleri içerisinde benim ses driverim hangisi bulamadım dcpımanagerlede baktım göstermiyor hp probook 4540s
Emin olmak için Windows üzerinde Hwinfo gibi bir yazılım kullanıp Audio sekmesinde çipset model ve detayına bakabilirsiniz. Internetten baktığımda ( HP ProBook 4540s Specs - CNET ) çipsetiniz;
  • Audio Codec
    IDT 92HD87
Tabloya göre bu kodekin bazı varyantları var ama Layout ID 3,12,13 deneyebilirsiz.

ouonur

APPRENTICE
12 Ara 2018
4
0
0
33
Merhabalar. High Sierra kurulumunda Alc662 ses kartı için ayarlamaları yaptım rehberdeki gibi. tüm layout'ları da denedim fakat ya kulaklıktan ses geliyor dahili hoparlörden gelmiyor ya da dahili hoparlörden ses geliyor kulaklıktan geliyor. kulaklık takılı iken kulaklıktan değilken dahili hoparlörden olacak şekilde nasıl ayarlayabilirim?

montezuma

MASTER YODA
Yönetici
19 Eki 2016
16,901
4,051
4,351
Merhabalar. High Sierra kurulumunda Alc662 ses kartı için ayarlamaları yaptım rehberdeki gibi. tüm layout'ları da denedim fakat ya kulaklıktan ses geliyor dahili hoparlörden gelmiyor ya da dahili hoparlörden ses geliyor kulaklıktan geliyor. kulaklık takılı iken kulaklıktan değilken dahili hoparlörden olacak şekilde nasıl ayarlayabilirim?
Bununla deneyebilirsin.
VoodooHDA 2.9.0 Ses Kurulum Paketi | osxinfo.net: Hackintosh Türkiye Destek Platformu

cellojaan

PADAVAN
20 Eki 2017
111
24
71
30
Bende Realtek ALC255 var ancak bir türlü tanıtamadım AppleALC ile. Bütün layout'ları denedim ancak tanımıyor pc. Biri daha tanıtamamış windows kapat yeniden başlatma denmişti öyle de denedim sonuç sıfır. Vodoo'ya devam anlaşılan.

Cloudy

APPRENTICE
15 Mar 2019
16
5
21
22
Merhabalar, ALC295 codeğe sahibim, dediklerinizi uyguladım HDEF de gözüküyor şuan, id olarak 1 denedim ve kulaklıklardan ses alabiliyorum teşekkür ederim fakat cihazın hoparlörlerinden ses gelmiyor. Cihazım bir dizüstü. Output kısmında Internal Speaker olarak gözükürken, kulaklığı taktığımda headphones oluyor ve ses geliyor.

Düzenleme:

Sorunu 13 id kullanarak çözdüm arkadaşlar, eğer siz de benim gibi Bang & Olufsen destekli ALC295 HP marka dizüstü bilgisayara sahipseniz sorun bu şekilde çözülüyor.

• Like
Tepkiler: montezuma